Při letošní slabší účasti zahraničních běžců se po dlouhé době může z double radovat český vytrvalecký běh. V 26. ročníku silničního závodu na 15 km Městem Jarmily Kratochvílové, který byl zahajovacím podnikem Českého poháru, se vítězi stali aktuálně nejlepší čeští běžci, Róbert Štefko a Petra Kamínková.

V režii veteránů

Štefko vyhrál oblíbený závod už počtvrté, předchozí triumfy však ještě posbíral jako občan Slovenské republiky. Český muž vyhrál tak po dlouhých třinácti letech.

V závodě mužů si výborně vedl i jihlavský vytrvalec Pavel Novák,který v závěru udolal Poláka Artura Blašinského a doběhl si pro druhé místo. To je o to cennější, protože se vrací do běžeckého pelotonu po zranění. Druhou vysočinskou účast v elitní desítce přidal chotěbořský atlet Leoš Pelouch, který skončil pátý.

Bez účasti afrických vytrvalců jen těžko šlo předpokládat, že by vítěz mohl zaútočit na rekord závodu, který loni stanovil Tanzánec Damian Chopa (45:04). „Letos byla účast slabší, ale také musíme podotknout, že loni byly ideální podmínky. Sice se udělalo krásné počasí, ale tenhle závod byl větrná loterie,“ zdůraznil moderátor závodu Jan Rydlo.

Možná i proto se nebývale dařilo veteránům. Běžců nad pětatřicet let bylo v první desítce přehršel. Nad jiné čnělo osmé místo pětapadesátiletého Miloše Smrčky. „To bohužel ukazuje také na to, že český vytrvalecký běh prochází krizí,“ dodal Rydlo.

„Snad přijdou mladí k rozumu a cestu ke sportu a běhu zvlášť si najdou. Přece i dnes jsou v módě pěkné sportovní postavy, a ne být jak bečka,“ doufá legenda české atletiky a olympijská vítězka v oštěpu Dana Zátopková.

V závodě žen nebylo o vítězce pochyb, Petra Kamínková vyhrála s přehledem a obhájila tak loňský triumf. Obdiv si zaslouží sedminásobná vítězka, nestárnoucí Jana Klimešová, třetí místo si zajistila evropská medailistka z běhu do vrchu Iva Milesová.