Merida Bike Vysočina. To je třídenní elitní mezinárodní cyklistický festival, který se řadí mezi nejvýznamnější cyklistické akce v Česku. V Novém Městě na Moravě se od pátku do neděle uskuteční už třetí ročník.

A ambice pořadatelů rostou ještě výše. „Chceme v příštím roce pořádat závody Světového poháru v horských kolech,“ tvrdí manažer podniku a legenda československé cyklistiky Ján Svorada a dodává: „Areál v Novém Městě na Moravě jsme nevybrali náhodou. Dobře víme, že se tady v zimě jezdily běžecké závody světového poháru a Tour de Ski. Přes léto nebyl dostatečně využitý.“

Na českou elitu doplněnou o řadu zvučných zahraničních jmen, čekají tři různé typy závodů, páteční sprint, sobotní cross country, která je i součástí olympijského programu, a nedělní třetí etapa zvaná point to point.

„Je to maraton, který se pojede handicupovým způsobem. Jako první odstartuje vedoucí závodník po prvních dvou etapách, do cíle přijede jako první vítěz,“ doplňuje Svorada.

V mužské kategorii mezi největší favority patří Španěl José Hermida a Jaroslav Kulhavý (3. a 4. závodník aktuálního pořadí SP horských kol). Mezi další kvalitní jezdce patří Francouz Cedric Ravanel, kvůli nemoci se bohužel omluvil výborný Švýcar Ralph Näf.

Mezi ženami za největší favoritky platí Cecile Ravanelová, Slovenka Janka Števková nebo nejlepší Češka Tereza Huříková.