Nic nového pod sluncem. Jako by to snad ani nemohl být on, kdy by to bylo jinak. Žďárský běžec Martin Koukal je mizernou prosincovou formou přímo pověstný. To potvrzuje i ve stávajícím ročníku Světového poháru. Zatím v něm bodoval pouze jednou, a to ještě navíc ve sprintu.

„Samozřejmě, že s probíhající sezonou nemůžu být spokojený, a spokojený také nejsem. Bohužel to začíná u mě být tradice, do Vánoc to prostě nejde. V klidu nejsem, ale posiluje mě fakt, že jsem na tom před pár lety byl i hůř a doma prohrával i s dorostenci. Tenkrát to byla obrovská krize, cítil jsem se hodně špatně, teď to snad není ten případ,“ povzdechne si finišman bronzové štafety na olympiádě v Calgary.

Před Koukalem nyní stojí výzva v podobě Tour de Ski, ale pozornost směřuje k úplně jiné akci. „K mistrovství světa v Oslu, Holmenkolen je posvátné lyžařské místo, a tam budu chtít rozhodně uspět,“ slibuje Koukal.

Právě v Oslu by rád oprášil zlaté Val di Fiemme z roku 2003. „Jasně, je tam bruslařská padesátka,“ usměje se a pokračuje: „To je disciplína, ve které se mi vždycky dařilo. Nemá cenu něco tajit, je to disciplína, na kterou spoléhám.“

V Oslu bude volnou technikou i sprint, ale na něj Koukal příliš nesází. „Třeba loni jsem přípravu směřoval k olympiádě. Cítil jsem šanci na medaili ve sprintu dvojic, proto jsem se na sprint zaměřil více než jindy. Letos je to jinak. V Norsku sice bude sprint volně, ale soutěž jednotlivců je hodně ošidná. V týmech rozhoduje taková sprinterská vytrvalost. Takže opravdu se více soustředím na padesátku. To jsou dva závody v jednom. Pětačtyřicet kilometrů šetřím síly na sprint v závěru.“

Na Silvestra se rozjede pátý ročník prestižního seriálu Tour de Ski. I to by mohl být pro Koukala záchytný bod.

„V Tour se dá urvat dost bodů do Světového poháru, to ale není moje priorita. Neříkám, že jsem ho zabalil, ale spíš půjde o to, udělat dobrý výsledek a zlepšit si náladu. Já prostě nejsem typ Lukáše Bauera, který jezdí vyrovnaně celý rok. Dokážu se ale dobře připravit na jeden vrchol sezony, a tím je rozhodně mistrovství světa. Podle něj se bude měřit úspěšnost sezony. Stejně jako to bylo letos podle olympiády. Doufám, že tam zase přijedu v co nejlepší formě,“ zdůrazňuje zkušený matador Koukal.