Celý den na kole, ve dne, v noci beze spánku, za bouřky, deště i úmorného vedra. Zdá se vám to nemožné? Tak vězte, že na tohle všechno musí být účastníci čtyřiadvacetihodinového závodu připravení. Určit vítěze takového maratonu je jednoduché. Stane se jím ten, kdo ujede nejvíce okruhů či kilometrů.

Tahle cyklistická adrenalinová show dorazí i do Jihlavy, poprvé. Česká špička vytrvalostních závodů se popasuje mezi sebou i s nástrahami trati o víkendu 21. – 22. května v závodě Jihlavská 24mtb.

„Závod se opravdu pojede za každého počasí. Pouze v případě vytrvalých dešťů se pozmění trať, s jihlavským odborem životního prostředí jsme domluvení na suché i mokré variantě,“ říká Ivo Remza, předseda občanského sdružení Sliby-chyby, které je pořadatelem akce.

Organizátoři už nyní, více než měsíc před závodem, vědí, že na Vysočinu dorazí česká špička, včetně Zdeňka Kříže, jenž se podílel na stavbě trati a je českou čtyřiadvacetihodinovkovou legendou.

„Je to jeden z nejlepších světových vytrvalců a mimo jiné si v roce 2008 si dovezl týmové stříbro z australského etapového závodu Crocodile Trophy. Konečně by chtěl něco vyhrát i doma,“ tvrdí ředitel závodu Jiří Holoubek a dodává: „Přijede prakticky kompletní česká špička a naši akci si nenechá utéct ani jihlavský Milan Štajnc, který loni odjel všech pět závodů mistrovského seriálu a celkově obsadil páté místo.“

Jihlavská Čtyřiadvacetihodinovka má mezi ostatními výjimečné postavení.

„Všechny závody, které se v republice konají, mají téměř stejnou podobu. Jezdí se obvykle za městem jako cross country. Ten náš se pojede prakticky v centru města Jihlavy. Start bude na Masarykově náměstí, povede starými uličkami, parkem Heulos i přilehlými částmi v okolí Skalky,“ slibuje Holoubek. „Profil tratě se rychle mění, takhle pěknou jsem viděl jen v Římě,“ pochválil organizátory Zdeněk Kříž.

Jeden okruh měří zhruba 11 km a má převýšení okolo dvou set metrů, podle odhadu zasvěcených jich bude muset vítěz zvládnout aspoň 35, což znamená porci blížící se čtyřem stům kilometrů.

Ačkoli Jihlavskou 24mtb čeká teprve premiérový ročník, je zařazena do Československého seriálu 24 hodin MTB, jehož dalšími díly jsou už tradiční Bystřička u Vsetína (25. – 26. června) a Žilina (9. – 10. července).