Obhájení loňských pozic. Tak se dá shrnout účinkování JPK Axis ve finále české plavecké ligy družstev. Muži sice jeli do Brna s medailovými ambicemi, ale nakonec skončili stejně jako loni čtvrtí. Ženy potvrdily postupové šesté místo ze semifinále.

„Potvrdili jsme, že patříme v Česku do té nejužší špičky, přesto letošní mistrovství republiky družstev nedopadlo úplně podle představ,“ přiznal jihlavský šéftrenér Petr Ryška.

Tím měl na mysli hlavně účinkování mužů, jenže ti do finále nešli úplně v nejlepším rozpoložení. Zatímco předloni vybojovali bronz, v následujících dvou sezonách doplatili na zdravotní problémy.

„Určitým handicapem byly dlouhodobé zdravotní problémy Tomáše Fučíka, který sice nastoupil, ale dlouhá tréninková absence byla i přes Tomášovu velikou snahu citelně znát. Dalším problémem bylo onemocnění Jakuba Kovářů a špatná forma Ondřeje Smetany,“ shrnul Ryška příčiny neúspěšného jihlavského boje o stupně vítězů.

Na bronz nakonec jeho svěřenci ztratili něco přes třicet bodů, na druhý PKS Ostrava ještě dalších deset. Podle očekávání suverénně vyhrála Kometa Brno.

„Z jednotlivců bych pochválil Tomáše Fučíka a Michala Spurného, na kterých stál výkon celého týmu.“

Ženy na medaili nemyslely, ale svými výkony příjemně překvapily. Po většinu času se pohybovaly na čtvrté až šesté příčce, která jim nakonec bohužel zůstala. Přesto to bylo proni loňsku výrazné zlepšení, o dvě pozice.

„Až na výjimky to jsou mladé holky, které mají ještě všechno před sebou. Potvrdily, že mají předpoklady dalšího růstu a v dalších sezonách by mohly bojovat ještě o lepší umístění,“ slibuje si kouč Ryška.

To platí hlavně u tahounek a českých reprezentantek Barbory Pickové a Jany Bukovanové.