Na tuhle chvíli čekal více než deset let. Spíš o ní snil, než že by čekal, že se tohoto okamžiku dočká. Ano, jihlavský pilot Martin Prokop dnes usedne do kokpitu vozu se specifikací WRC. Ten už si před lety osahal, tentokrát se však bude prát s tratí premiérově v závodu mistrovství světa.

Příležitost dostane od Fordu a pro celý jeho tým to bude pořádný křest ohněm. Velká sláva to bude bezesporu i pro české fandy, ti totiž českého jezdce v seriálu MS ve WRC uvidí po čtyřech letech.

„Nesmírně se těším! Fiesta WRC je fantastické nářadí a okamžiky, kdy jsme v dílnách továrního týmu Ford ladili poslední detaily na voze, byly doslova magické. Seděl jsem v něm celé hodiny a nemohl uvěřit, že s ním už jen za pár dnů „poletím“ po tratích velšských erzet!“ Rozplýval se na předstartovní tiskové konferenci Prokop.

Jihlavský pilot si fiestu už otestoval, takže už má lecjaké představy, jak se o poznání silnější vůz chová. „Pomalejší pasáže nejsou problém. I podle získaných dat jsme byli v těchto úsecích docela rychlí. Rozhodně ale musím získat jistotu na rychlejších místech rychlostních zkoušek. To auto je totiž naprosto neuvěřitelné a i na blátivé trati v rychlostech mezi sto sedmdesáti a dvěma sty v hodině umožňuje využívat sílu motoru,“ prozrazuje.

„Musím přizpůsobit jezdecký styl, musím přizpůsobit rozpis. Snad se nám to v průběhu závodu bude dařit. Každopádně se obávám, že mou nejobvyklejší kratochvílí bude civění do zdi a přemýšlení, jak to udělat, abych s tím vzteklounem dokázal jet opravdu rychle,“ dodává.

Určitě se bude moci spolehnout na navigátora Jana Tománka. Ten svět WRC dobře zná, i když z něj na šest let vypadl. „Vlastně se za tu dobu nic nezměnilo. Když jsem jel s WRC naposledy, vyhrával Sebastien Loëb. Když se teď vracím, vyhrává pořád,“ směje se Tománek s nadhledem sobě vlastním.