Nejkvalitnější a možná i nejdramatičtější v historii. Těmito superlativy byl označován letošní ročník tenisové extraligy smíšených družstev. Překvapení se nakonec nekonalo, ale favorizovaný Prostějov se proti I. ČLTK Praha hodně nadřel.

Na devátém místě potom figuruje Spartak Jihlava, mírný ústup ze slávy proti předchozím ročníkům, ale přesto potěšilo. Zápas pravdy totiž tenisté z Vysočiny zvládli. Co předvánoční čas potvrdil?

ZAHRANIČNÍ KVALITA. „Kluby investovaly do zahraničních hráčů větší množství peněz, zvýšené odměny byly lákadlem,“ tvrdí prezident Asociace extraligových tenisových klubů Petr Huťka a pokračuje: „V letošním ročníku se objevilo na tři desítek hráčů z první stovky.“

Nedá se nic jiného než souhlasit. Jména jako Troicki, Seppi, Cipolla, Melzer, Petschner, Dodig, Niculescuová, Bammerová v Česku nehrají každý den. K tomu ještě připočtěme českou špičku na čele s Petrou Kvitovou či Tomášem Berdychem. Z toho potom vyplývá jedna věc.

NUTNOST CIZINCŮ. Hrát bez zahraničních akvizic je takřka nemožné. Snad všechny týmy využily maximální kvótu. „My jsme měli na soupisce šest zahraničních hráčů, nakonec nastoupili čtyři, a to ve dvou důležitých zápasech“ potvrzuje jihlavský kapitán Kamil Vondráček a pokračuje: „Tím je ale i velký boj o tuzemské hráče. Mít silné Čechy je důležité. Jsme rádi, že k nim patří třeba i Leoš Friedl, že důležité body dokážou dělat Iveta Gerlová a Lucka Kriegsmanová.“

TÝMOVÝ DUCH. Můžete si pozvat hvězdu, jakou chcete. Když ale nebude bojovat, prohraje i s průměrným nadšeně hrajícím tenistou. Ve Spartaku panuje dobrá atmosféra a ta se potom přenáší na zahraniční posily. „Když vidím, jak všichni bojovali a dřeli, musím smeknout. Zejména na Eschauerovi a Veicovi bylo v těžkých chvílích vidět, jak moc chtějí vyhrát,“ pochvaluje si Vondráček.

ČTYŘHRY. To byla vždy výstavní skříň jihlavského tenisu. A potvrdilo se to i tentokrát. S Neridé Spartak vyhrál dvě (jedna se nehrála), s Mariánskými Lázněmi dvě ze tří, to samé v duelu o deváté místo s Olympem (jedna prohra byla skreč za již rozhodnutého stavu). Paradoxně jediná porážka v deblu poslala Jihlavu do boje o přežití, do boje o deváté místo.

„Na Ivetu s Luckou je spoleh, porazí i papírově silnější soupeřky. Jsou sehrané, za poslední rok se zase hodně zlepšily. Leoš Friedl je světová třída a dokáže vedle sebe vytáhnout k výkonu kohokoliv,“ říká Vondráček.

TĚŽKÁ BUDOUCNOST. S výrazným zatraktivněním extraligy se finančně prodražuje, prakticky již není slabých týmů. „My jsme strašně rádi a vážíme si toho, že patříme takové společnosti. Je těžké extraligu udržet, ale ještě těžší by se bylo do ní vrátit. Letos jsme devátí, ale snad se nám zase podaří vrátit se někam na to páté či sedmé místo,“ doufá Vondráček.