Koně, jezdci i diváci se na jízdárně sešli v rámci sedmého ročníku jezdeckých závodů pořádaných tamním zookoutkem.

„Zookoutek psychiatrické léčebny oslavil letos desáté výročí od svého založení a nás velice těší, že jsme v rámci jeho oslav mohli uspořádat tyto závody,“ uvedl vedoucí zookoutku Karel Fišar. „Přes to, že letos přijel menší počet koní jsme spokojení, jezdilo na velmi dobré úrovni a co je hlavní, nikdo nepadal,“ dodal s úsměvem.

Obavy se shození pestrobarevných překážek či pádu měli především mladší jezdci v nejméně náročné soutěži do 80 centimetrů. Štěstí ale stálo na jejich straně a ze čtrnáctičlenného startovního pole dokončilo soutěž bez chyby deset koní.

V následné soutěži, skoku přes metr vysoké překážky, se pak utkali zkušenější jezdci. „Trať byla o něco náročnější, rozhodně ale velmi dobře postavená a pro koně zajímavá,“ zhodnotil jezdec Václav Staněk který se svým valáškem Top Gunem dokončil soutěž na pěkném pátém místě.

Vrcholem skokanského klání byla již tradičně soutěž Mini-maxi, ve které se koně střídají na postupně zvyšované překážce tak dlouho, dokud jsou schopni výšku překonat. Letos se metr zastavil na 150 centimetrech, přes které skočil pouze jediný kůň ze šesti odvážných startujících. „Jsem s výkonem Goldera maximálně spokojená,“ radovala se vítězka Irena Minaříková z nedaleké sasovské stáje. „Koník je po zranění takže trénoval pouze na skocích vysokých kolem metru a dnes tak musel bojovat ze všech sil,“ přiznala.

Slzy dojetí neskrývala ani v pořadí druhá Iveta Kriegsmannová ze Stáje U Zlatého potoka z Kamenné. „Můj kůň měří pouhých 150 centimetrů, takže málem přeskočil svou vlastní výšku,“ upozornila diváky. Drobný Ferda se tak stal miláčkem publika a přes to, že skončil na stříbrné příčce sklidil bouřlivý potlesk.

Odpolední program vyplnila ukázka paradrezury v podání bývalé klientky léčebny Zdeny Brabencové na klisně Schery a soutěž spřežení. (smd)

Tabulka výsledků:
soutěž do 80cm – 1. místo Irena Minaříková + Golder
2. místo Iveta Kriegsmannová + Ferda
3. místo Alžběta Fialová + Lacross
soutěž do 100cm – 1. místo Radka Štolpová + Sebos
2. místo Iveta Kriegsmannová + Ferda
3. místo Miroslava Bártlová + Bert
4. místo Michaela Jílková + Carlo
5. místo Václav Staněk + Top Gun
Mini – maxi 1. místo Irena Minaříková + Golder
2. místo Iveta Kriegsmannová + Ferda
3. místo Radka Štolpová + Sebos

Martina Davidová