Závod ve vysočinské metropoli si už získal velmi dobrý zvuk, proto i tentokrát může ředitel Axis Cupu 2013 Petr Ryška prohlásit: „Dorazí k nám většina české plavecké špičky."

Termín na přelomu října a listopadu se již osvědčil, dobře situovaný jihlavský závod láká i kvalitní plavce ze zahraničí. „Bude tady prakticky celá špička slovenské reprezentace. Pro Slováky to bude totiž poslední nominační závod na mistrovství Evropy v krátkém bazénu v Dánsku. Tradičně k nám jezdí dobří Rakušané a také Slovinci," tvrdí Ryška.

Podle jeho slov lze očekávat i slušné individuální výkony. „Všichni už jsou v přípravě, část reprezentantů se akorát vrátí z Kypru."

Pořádající Axis bude opět nejvíce spoléhat na dlouholetého reprezentanta Tomáše Fučíka. S největší pravděpodobností to bude jeho poslední jihlavský start.

„O Vánocích chce Tomáš ukončit kariéru. Říkal, že na Axis Cup se nachystá, aby byl v co nejlepší formě. Chtěl by se totiž na mistrovství republiky rozloučit limitem do Dánska. To by měl být jeho vrchol," prozrazuje Ryška, který prý svému bývalému svěřenci jeho rozhodnutí nerozmlouval: „Myšlenkami je už trochu někde jinde a to dělá ve výkonnosti hodně. Kdyby se udržoval, mohl by nám pomoci ještě na jaře v lize."

Prapor tak musí převzít mladší plavci: Vojtěch Simbartl, Adam Kružík a Luboš Vlčan.