V euforii hrající Jihlava dokonala postupové dílo! Páteční třetí čtvrtfinálový duel byl klíčem k celé sérii. „My i oni jsme věděli, že ten, kdo vyhraje, bude mít velikánskou výhodu v tom dalším. A my jsme vstupovali do zápasu s tím, že to tam musíme urvat,“ nastiňuje kouč hostů z Vysočiny Petr Pešout.

O KRŮČEK VEPŘEDU

Ten měl k dispozici osm hladových „psů“, kteří se chtěli rvát o dobrý výsledek. A bylo to znát i na famózním nástupu, protože domácí brzy ztráceli devět bodů. „Začali jsme si věřit, domácí ale kousali, otočili to a místy to byla přetahovaná o každý bodík, ale my jsme byli téměř vždy o malý krůček vpředu,“ těšilo jihlavského kouče, jehož tým po první polovině hry vedlo slušných deset bodů.

„Při pohledu na soupeře se nám zdálo, že nejsou v ideálním rozpoložení, ale nahrazovali to nesmírnou bojovností. Problémy nám dělali zejména Scripcaru a Martin Novák, ale my jsme se drželi, navíc se nám dařila výborně střelba. Takže do třetí čtvrtiny jsme si řekli, abychom to vedení udrželi co nejdéle a ještě je do té koncovky více znervóznili,“ doplňuje Pešout.

A to vyšlo, protože Olomouc stáhla náskok jen o kousek. A když Vysočina opanovala pasáž mezi 35. a 36. minutou, bylo rozhodnuto. „Urvali jsme to na 18 bodů, dařilo se téměř vše. Zejména Šoula s Kantůrkem byli k neudržení,“ liboval si kouč, kterého nechal klidným i závěr, v němž Olomouc střílela přesněji. „Oni to v závěru zkorigovali, ale my už jsme věděli, že to důležité se nám podařilo a budeme mít v neděli doma jedinečnou šanci ukončit tuto sérii,“ plánoval Petr Pešout.

PŘIJELI JEN V ŠESTI

A když Hanáci přicestovali ke čtvrtému utkání jen se šesti hráči, byla to pro domácí hozená rukavice. „Přiznám se, že jsem byl trochu nervózní, když jsem viděl v kabině deset našich hráčů, málem jsme se tam nevešli,“ smál se. „A protože oni byli jen v šesti lidech, tak to byl signál, že do nich musíme jít hned od začátku a rozhodnout co nejdříve,“ doplnil kouč.

Jeho slova navíc padla na úrodnou půdu. Borci ve žlutém hráli sebevědomě, přesně a takřka bezchybně, takže skóre 30:15 po deseti minutách něco napovídalo. „První čtvrtina byla excelentní. Zasypali jsme je šesti trojkami, střelba vycházela, rychlé protiútoky taky,“ přibližuje Pešout, jehož svěřenci zvedali diváky ze sedadel.

Vysočina poté trochu polevila, a Olomouc vycítila na chvíli šanci, ovšem po time-outu se vše vrátilo do vyjetých kolejí. Domácí drželi vysoké tempo, a když trefil Kantůrek dalekonosnou trojku s klaksonem, vedl jeho tým v polovině už o 21 bodů.

Výběr z Olomouce se na začátku třetí periody ozval, ale náskok stáhl jen na jedenáctibodový rozdíl. Víc se mu nepodařilo. „My jsme věděli, že to tempo, které jsme drželi, nám pomůže k tomu, že si to vedení vezmeme zpět,“ správně tušil Pešout.

V SEMIFINÁLE ZLÍN, NEBO KOŠÍŘE

Vysočina si tak mohla závěr zápasu užít. Poslední tři minuty dohrávala za neustálého potlesku diváků, kteří ji hlasitě podporovali. A se závěrečným klaksonem propukla obrovská radost. „Tahle sezona je naprostá bomba. Nikdy jsme tak daleko nebyli, a kluci ještě končit nechtějí. Já před nimi musím opět smeknout. Jsou v neuvěřitelné euforii,“ uzavírá Petr Pešout, jehož tým v semifinále narazí buď na Zlín nebo Košíře.

I. LIGA MUŽŮ
OLOMOUC – BC VYSOČINA 71:81
(stav čtvrtfinálové série 1:2)
Body a sestava BC Vysočina: Šoula 27, Maňák 20, Kantůrek 12, Melski 9, Číha 8, Knetl 3, Dokulil 2, bez bodu Štumar. Rozhodčí: Komprs, Večeřa, Čarnecký. TH: 14/8:24/15. Trojky: 9:8. Čtvrtiny 24:26, 16:24, 17:15, 14:16.

BC VYSOČINA – OLOMOUC 97:78
(stav série 3:1)
Body a sestava BC Vysočina: Kantůrek 29, Číha a Maňák po 14, Strážnický 13, Melski 9, Dokulil 7, Knetl 5, Fical a Šoula po 2, Široký 1. Čtvrtiny 30:15, 25:19, 25:27, 17:17.