Plavecká sezona v krátkém bazénu se zvolna dává do finiše, a tak jeden závod stíhá druhý. O to těžší tedy bylo pořadatele zajistit kvalitní startovní listiny. „Během posledních týdnů je v kalendáři opravdu pár dobře obsazených mítinků. Konkurence je tak trochu rozmělněná, o víkendu je dobře obsazený závod ve slovenském Šamoríně, za týden je Velká cena Brna,“ potvrzuje ředitel Axis Cupu Petr Ryška.

Ten však může příznivce tuzemského plavání nalákat na dvě velká jména. „Jsou to finalistka letošního mistrovství světa Simona Baumrtová a juniorská mistryně Evropy Bára Seemanová. Dorazí ale i další reprezentanti, třeba Šefl nebo Janáček,“ jmenuje Ryška.

Jihlavský závod má velmi dobrý zvuk i v zahraničí. Tentokrát kvůli šamorínské konkurenci bude ochuzen o výborné slovenské plavce, ale svou účast potvrdil Litevec Giedrius Titenis. „Na olympijských hrách v Riu byl na prsařské stovce desátý a je to vicemistr světa z roku 2009,“ upozorňuje Ryška a dodává: „Právě disciplíny s Baumrtovou, Seemanovou a Titenisem budou patřit k tahákům Axis Cupu.“

Na výsluní se však budou drát i jihlavští plavci na čele s reprezentantkou Terezou Horákovou. „Ta by měla dosáhnout určitě na medaile v polohovkových závodech. Aspirantem na znakařském sprintu je i nestárnoucí Alena Nývltová a velké šance má i Tereza Duchoslavová. U ostatních bude záviset, jak silně obsazená bude jejich disciplína,“ dodává Ryška.

Díky větší podpoře svazu budou navýšeny odměny pro medailisty, oceněny navíc budou i nejhodnotnější výkony napříč spektrem všech disciplín.

Axis Cup

SOBOTA, od 9.30: rozplavby, od 16.00: finále 200 m volně, 100 m prsa, 400 m pol. závod, 100 m motýlek, 50 m prsa, 200 m znak, 50 m motýlek, 100 m pol. závod, 800 m žen a 1 500 m volně muži.

NEDĚLE, od 8.30: rozplavby, od 15.00: finále 50 m volně, 100 m znak, 200 m motýlek, 100 m volně, 200 m pol. závod, 50 m znak, 200 m prsa, 400 m volně, 4x50 m polohově mix.