Vrch Rudný, který byl v historických dobách jednou z lokalit dolování stříbra, je v současnosti místem kondičních tras. Lyžařský oddíl SK Jihlava si jeho náročný terén vybral jako místo suché přípravy a po vzniku Běžce Vysočiny jako místo jednoho ze závodů.

Letos se pod Šacberkem poběží po dvaačtyřicáté. „Byl také plán vybudovat zde lyžařskou sjezdovku. To se ale povedlo až lyžařům Sokola Bedřichov. V současnosti její provoz zajišťuje firma Pavla Havlíčka, a díky jeho ochotě má zde tento závod již třináct let své zázemí,“ nastiňuje šéf Poháru Běžce Vysočiny Bohumil Novák.

Závodit Okolo Rudného budou opět všechny věkové kategorii, pro které jsou připraveny tratě od dvou set metrů po dva čtyřkilometrové okruhy. Start dnešního závodu je naplánován na půl šestou. Před rokem proběhli tratí nejrychleji domácí Jakub Exner, kterému dýchalo na záda duo Jaroslav Vítek, Petr Miláček. Mezi ženami se na poloviční distanci radovala z prvního místa Olga Krčálová před druhou Lucií Sárovou a třetí juniorkou Andreou Němcovou.