Zraky čtvrtého dne Her VI. zimní olympiády dětí a mládeže České republiky byly upřeny hlavně na ledovou plochu. Nejvíce medailí bylo k mání ve Žďáru nad Sázavou, kde začaly soutěže rychlobruslařů. Právě tam se výprava Kraje Vysočina dočkala prvního vytouženého zlata.

Ve městě dvojnásobné olympijské vítězky Martiny Sáblíkové, která už spřádá plány na obhajobu fantastického kanadského úspěchu před čtyřmi lety, bylo pro Vysočinu povinností zaútočit na nejvyšší mety. To ostatně naznačoval i trenér výběru Patrik Němec. „Mohlo by to dopadnout dobře, nějaká ta žhavá železa v ohni máme. Věřím, že to určitě zazvoní," říkal opatrně.

Na rychlých nožích je totiž možné všechno a chvilková ztráta koncentrace může přijít i velkého favorita hodně draho. Po prvním dnu si však mohl říct: „Well done."

Jeho svěřenci medailově výrazně obohatili vysočinský tým, a hlavně: Barbora Machalová ukončila dlouhé čekání Vysočiny na zlato. Na pětistovce mladších žákyň ji ještě podpořila bronzem Natálie Lukášová. Sadu zkompletoval potom starší žák Jan Trávník, stříbro získali v první disciplíně na jedno kolo Jiří Hromádka a Barbora Machalová.

Přesto však Vysočina nakonec nejúspěšnější nebyla, fantasticky totiž bruslili Jihočeši, kteří získali hned tři zlata. Praha zase má ve svém středu Noemi Neubauerovou, která vyhrála oba své závody.

Na zimních stadionech v Havlíčkově Brodě a Jihlavě pokračovala soutěž hokejistů, rozhodlo se o pořadí v základní části. Skupinou A jako nůž máslem prošli hráči pořádajícího kraje a bez ztráty bodu potvrdili své ambice na zlato. Ve čtvrtek v devět hodin se utkají s Jihočeským krajem, ve stejný čas obstarají druhé semifinále výběry Hlavního města Prahy a tak trochu překvapivě Olomouckého kraje.

Tečku za Hrami VI. zimní olympiády dětí a mládeže udělá ve čtvrtek od 19.00 hodin závěrečný ceremoniál, který se uskuteční v Domě kultury ve Žďáru nad Sázavou. Přístup budou mít pouze účastnící her s platnou akreditací. Součástí ceremoniálu bude vyhlášení nejlepších sportovců a dekorování medailemi ze závěrečných dvou dnů soutěží. Po slavnostním ukončení se oficiálně uhasí olympijský oheň.