V Jihlavě bude tato soutěž již posedmé. „Letos chystáme několik novinek, ale opět to bude spojení dřevorubců, piva a muziky,“ řekla úvodem vedoucí odboru životního prostředí jihlavské radnice Katarína Ruschková. Hlavní novinkou je, že o evropský titul bojují také ženy. V neděli tak v Jihlavě proběhne nejen mužské, ale i ženské finále. Oproti osmnácti mužům budou ženy ve finále jen čtyři.

Kromě sobotní kvalifikace, kam nastoupí rekordní počet jedenácti Čechů včetně Radka Šerého z Jihlavy – Pávova a nedělního finále se mohou diváci těšit také na doplňkové závody. Soutěžit se bude v lezení, řezání ruční pilou ve smíšených dvojicích nebo řezání velkými motorovými pilami Powersaw. Tyto pily mohou mít objem až 350 ccm a výkon až sedmdesát koní. Ruschková s úsměvem dodala, že ona tuto pilu ani nezvedla.

Obzvláště atraktivní však budou zejména létající kotouče nebo házení sekerou, obě disciplíny jsou součástí kvalifikace i finále. Naopak exhibicí bude další nová disciplína, odvětvování.

Na Masarykově náměstí v Jihlavě se 5. června sešli lidé na demonstraci proti premiérovi Andreji Babišovi a chystané vládě s podporou komunistů.
OBRAZEM: Lidé protestovali na náměstí

Součástí víkendu bude i letos pivní festival Jihlavské pivní pábení, kde se představí téměř dvacítka českých i cizích minipivovarů. Na Jihlavany čekají čerstvé, nefiltrované a nepasterizované speciály.

V sobotu večer pak proběhne také koncert s názvem Pilník. V jeho rámci se představí kapely High five, DayOFF, jihlavští Joyners a překvapení, cimbálová skupina Javor. „Jsou velmi pozitivně přijímáni na akcích, kam jezdí, tak jsme zvědaví,“ uvedla Ruschková.

Vstup na všechny akce bude zdarma a otevřené budou všechny vstupy do jihlavského amfiteátru. „I dírami v plotě můžete přijít,“ řekla v nadsázce Ruschková. Návštěvnost se pohybuje se kolem tisícovky lidí. „Není to akce, kam přijdete na hodinku a během ní uvidíte všechno. Návštěvníci by se měli naladit do pohody a vyhradit si na akci celé odpoledne,“ doporučil mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Graffiti v Bezručově ulici je po měsíci práce hotové. Foto: Magistrát města Jihlavy
OBRAZEM: Hotovo. Graffiti na zdi u parkoviště je kompletní