Co nejlepším výsledkem uzavřít rozporuplný rok 2014. To je přání jihlavské pilota Martina Prokopa v Britské rallye, která bude o víkendu ve Walesu poslední štací mistrovství světa. Zatím mu patří devátá pozice se ziskem 42 bodů.

O mistrovském titulu je už rozhodnuto, ten obhájil už v minulém závodě v Katalánsku Francouz Sébastian Ogier. Právě jeho souboj s týmovým kolegou z Volkswagenu Jari-Mati Latavalou by měl být hlavní ozdobou populární rallye.

Prokop ve Walesu debutoval ve voze specifikace WRC, proto se mu definitivně zaryla do srdce. „Je to můj oblíbený závod. Vždycky se těším na ty dva poslední, v Katalánsku a ve Walesu," tvrdí.

Bývá i sníh

Zároveň však podotýká, že se jedná o jeden z nejtěžších podniků v seriálu mistrovství světa. Kvůli tratím, ale hlavně kvůli roční době, ve které se tahle soutěž jezdí. „Rychlostní zkoušky jsou velmi rychlé. V lesích je často mlha, v tuto roční dobu tam často prší a na trati je dost bláta. Dokonce jsme tam zažili už i sníh," vzpomíná Prokop a dodává: „Je to specifický závod, stejně jako třeba ve Švédsku nebo Finsku. Je důležité tady znát místní tratě, místní podmínky. Proto se v takových závodech prosazují i domácí jezdci, kteří jinde body nesbírají, nebo tam dokonce ani nejezdí."

Lákadlem populární šotolinové soutěže může být i rozlučka Mikka Hirvonena z Finska, který už před závodem v Katalánskuo známil konec kariéry v seriálu mistrovství světa. „Pro mě to bude hodně speciální závod. V Británii jsem debutoval s vozem kategorie WRC. Myslím, že v neděli to bude hodně emotivní. Bylo by ale fajn rozloučit se pódiovým umístěním," přál si Hirvonen, který dokázal Britskou rallye před sedmi lety vyhrát. Od té doby byl ale na pomyslných stupních vítězů jen jednou.