Na rok starý rekord mítinku Kubánce Reyniera Meny ztratil jen dvě setiny. Na ostravském mítinku, který Světová atletika letos premiérově zařadila do nejvyšší kategorie Gold seriálu WAIT, získal prvenství z českých reprezentantů už jen čtvrtkař Vít Müller.

Atlet v dresu klubu Atletiky Jihlava vylepšil své kariérní maximum v hale o jedenáct setin sekundy a současně posunul vlastní národní rekord v běhu na 200 metrů na krátkém oválu v kategorii do dvaadvaceti let. V mužských historických tabulkách je už druhý, rekordman Pavel Maslák drží národní rekord díky času 20,52 z roku 2014.

Na mezinárodním poli je Eduard Kubelík nyní druhým nejlepším letošním dvoustovkařem v Evropě, kontinentální maximum drží díky času 20,51 z 26. ledna Francouz Ryan Zeze. Svým časem 20,66 pronikl Eduard Kubelík i do elitní desítky na světě, rychleji běželo do úterý jen sedm mužů, což už potvrzuje aktuální Top list. Na halovém mistrovství světa, které se koná na začátku března ve skotském Glasgow, není dvoustovka na programu.

Náročné jaro takřka jistě čeká na fotbalisty FK Maraton Pelhřimov (v černém). Letošní nováček moravskoslezské divize D totiž bude bojovat o záchranu čtvrté ligy.
Běžky místo kopaček. Fotbalisté Pelhřimova už za sebou mají kondiční soustředění

Jedenadvacetiletý Eduard Kubelík měl svádět boj hlavně s Polákem Albertem Komańskim, ten nakonec zůstal zpět o sedmadvacet setin sekundy. O další setinu zaostal třetí Blessing Akwasi Afrifah z Izraele. „Je to super, úplně jiný začátek než v minulé sezoně. Snažil jsem běžet svůj závod a nepřemýšlet nad ostatními,“ ohlížel se v cíli Eduard Kubelík za vydařeným závodem pro svazový web.

Dosažený čas ho trochu překvapil, ale ještě víc byl překvapený z odstupu před soupeři. „Čekal jsem větší souboj,“ dodával a přidal svůj pohled na překonání národního rekordu Pavla Masláka. „Někdy se o to určitě pokusím. Nevím jestli letos, ale budu tam směřovat.“

Eduard Kubelík si v Ostravě zaběhl i nejkratší sprint, na šedesátce skončil s časem 6,87 v rozběhu sedmý a finále se ho netýkalo. Měl druhou nejlepší reakci na startu, ale bylo zřejmé, že běh na 60 metrů bere spíš jako přípravu na svoji hlavní disciplínu.

Ve druhém rozběhu se objevil i třebíčský Tobiáš Dvorský, dosáhl solidního času 6,85 a skončil rovněž sedmý. Od pátého místa ho dělily jen dvě setiny sekundy.

Neustálé nebezpečí představuje pro každou obranu protivníků, především díky svému pojetí hry, útočník Radek Matulka (v modrém dresu ještě při působení ve Vrchovině).
Fotbalisté Slovanu získali výraznou posilu. V útoku už začal úřadovat Matulka

V národním bloku doběhl třebíčský čtvrtkař Ondřej Loupal na druhém místě, čtyřstovku běžel za 47,98, čímž si o devět setin sekundy vylepšil osobní halové maximum.

Druhá byla i jihlavská sprinterka Nikola Musilová díky času 7,76 na šedesátce. Na dvoustovce pak skončila třetí, výkon 24,60 je jejím novým osobním rekordem.

Z druhého i třetího místa se mohla těšit další mladá jihlavská atletka Klára Vavřinová. Šedesát metrů překážek zvládla za 8,48 a v dálce skočila 5,53 metrů.

Velkomeziříčský běžec Adam Červinka si na patnáctistovce vylepšil kariérní maximum na 3:51,21 a skončil pátý. Třebíčský tyčkař Dominik Zásměta pro změnu vyrovnal osobní rekord 4,31 a bylo z toho sedmé místo. Druhá pak skončila s časem 1:50,53 štafeta Gymnázia Třebíč ve složení Pavla Mikulášová, Nikola Štorková, Tereza Štorková a Kristýna Neumanová na 4 x 200 metrů.

TOP LIST 2024 – MUŽI, 200 METRŮ, SHORT TRACK (stav k 31. lednu 2024)
1. Tapiwanashe Makarawu (Zimbabwe) – 20,29
2. Robert Gregory (USA) – 20,40
3. Kennedy Lightner (USA) – 20,42
4. Wanya McCoy (Bahamy) – 20,46
5. Ryan Zeze (Francie) – 20,51
6. Shawn Brown (USA) – 20,60
6. Anthony Greenhow (USA) – 20,60
8. Eduard Kubelík (Česko) – 20,66
9. Demar Francis (Jamajka) – 20,67
9. Laurenz Colbert (USA) – 20,67

zdroj: worldathletics.org