Jihlava, nebo Malenovice? Který z hokejbalových týmů lépe zvládne první dvojutkání finálové série, po níž bude znám postupující do baráže o extraligu. Výběr SK Toptrans začíná doma a po neděli chce vést 2:0 a být pouze jediné vítězství od postupu. Zároveň ale jihlavský celek ví, že Malenovice budou velmi tvrdý oříšek.

Hokejbalisté SK Toptrans Jihlava udělali už tři z pěti kroků, které si naplánovali před sezonou. Po vyhrané základní části východní skupiny I.NHbL následovalo vítězné tažení čtvrtfinálovou sérií play off. A jihlavský výběr se po České Třebové nenechal přibrzdit ani v semifinále od Poličky, kterou taktéž vyřadil tím nejlepším možným způsobem – sérii vyhrál 3:0 na zápasy.

Ještě dvě mety

Hráčům z krajského města Vysočiny tedy zbývají ještě dvě mety. Aby si splnili dlouhodobý cíl – postup do extraligy – musí vyhrát finálovou sérii a následně uspět i v baráži o elitní soutěž.

Jenže hned ten čtvrtý úkol nebude jednoduchý. Tento víkend startuje finálová série play off, do níž se propracoval celek Malenovic. Po základní části druhý tým tabulky potvrdil roli favorita a vyřazovacími boji prošel jako nůž máslem. Vsetínu i Hodonínu nedovolil ani jednu výhru.

O postup do extraligové baráže se bezpochyby poperou dva nejlepší celky I.NHbL mužů. Dá se tedy očekávat veliká bitva. „Bude to asi hodně zajímavé," říká jeden z hráčů SK Toptrans Jihlava Štěpán Brázda. „Melenovice zvládly celou sezonu celkem suverénně. V play off neztratily ani jeden zápas, na pomoc jim tam přišlo pár kluků z Třince, takže sem přijedou s hodně lidmi. Bude to asi velký boj," doplňuje.

A co čekat od samotných zápasů? „Největší síla Malenovic je určitě v přesilovkách. Ty podle mě budou rozhodovat celou sérii. Oni je uměli vždycky dobře, a tam se bude lámat chleba," tvrdí Brázda, který si je vědom velké ofenzivní síly soupeře. „Když jsme s nimi vždycky hráli v sezoně, tak nemají zas tak pevnou obranu, určitě mají lepší útok," poukazuje i na slabší stránky hostujícího celku.

Jihlava vstoupí do série hrané na tři vítězná utkání dvěma domácími zápasy. Zítra se na hřišti pod autobusovým nádražím začíná ve 14 hodin, v neděli se startuje přesně v poledne. Mohlo by se zdát, že začínat před svými fanoušky bude veliká výhoda. Ovšem zas taková „výhra" to prý není. Od SK se totiž čekají jen dvě výhry. Jiné skóre než 2:0 bude po víkendu bráno jako neúspěch, a to může svazovat. „Je to tak, výhodné to moc není. Navíc v Malenovicích se nám dlouhodobě nedaří," říká Štěpán Brázda. „Proto si nemůžeme klást nic jiného než dvě výhry. Musíme si to prostě uhrát doma," uzavírá jeden z hráčů Jihlavy, která by měla být na víkendová utkání kompletní.

Cesta finalistů v play off:
Čtvrtfinále: SK Toptrans Jihlava – Česká Třebová 3:0 na zápasy (4:3sn, 7:0, 7:3), ACS Malenovice – HBC Vsetín 3:0 (2:1sn, 3:1, 2:1p).
Semifinále: SK Toptrans Jihlava – Polička 3:0 (4:1, 4:3sn, 4:3p), ACS Malenovice – Hodonín 3:0 (7:2, 6:1, 4:2).
Program finálové série: SK Toptran Jihlava – ACS Malenovice (1 zápas – sobota 12. května 14.00, 2. zápas – neděle 13. května 12.00, hřiště pod autobusovým nádražím v Jihlavě, 3. a 4. zápas v Malenovicích – 19. a 20. května, 5. zápas v Jihlavě – 26. května).