Nakonec se radoval nováček. Tým FCV Jihlava porazil obhájce Empo Jemnice, který se nakonec musel smířit s bronzem. Stříbro brali Východočeši.

Turnaj otevřel souboj mezi JP Gaseco a Deníkem, který potvrdil roli favorita a v pohodě zvítězil. O dost zajímavější bylo druhé utkání mezi Pohárovou středou a FCV Jihlava. Pořádající tým se totiž dostal do vedení 2:0 a s druholigovými fotbalisty, v jejichž svatyni nastoupil Tomáš Jansa, to vypadalo bledě. Jenže favorit snížil, minutu a půl před koncem vyrovnal a půl minuty před sirénou ostudnému vstupu zabránil.

Deník krok neudržel

To, že bude 17. ročník hodně vyrovnaný, potvrdily i další zápasy. Obhájce Empo Jemnice, v jehož barvách hráli prim Štohanzl, Hušbauer a Belej, vydolovalo těsnou výhru nad Maratonem Pelhřimov.

Jasným vítězstvím nad JP Gaseco vstoupil do turnaje další z favoritů, královéhradecký 1.FC Lábem Furt, který řídil Radek Sláma.

„Já to říkal, že je Deník černým koněm turnaje,“ hlásil Josef Morkus minutu před koncem utkání FCV vs. Deník, za překvapivého stavu 2:1. „No, možná ne,“ pokračoval s úsměvem, když Rabušic o pár vteřin později srovnal na konečných 2:2.

Jihlavský FCV tím sebral Deníku vítr z plachet, protože následné dvě prohry s Maratonem Pelhřimov a Empem připravily „novináře“ o medailové naděje.

Ty už měly pouze čtyři celky. Empo vydřelo další těsnou výhru nad „Pohárovkou“, následně ale ztratilo neporazitelnost s 1.FC Lábem Furt, který zadělal na dramatickou koncovku, když bral důležitý bod s FCV.

Dlouhou dobu držel medailové naděje Pelhřimov, ovšem svůj poslední duel s druholigovou Jihlavou nezvládl a smířit se musel se čtvrtým místem.
Stejně jako vloni zvládli pořadatelé rozlosovat turnaj tím nejlepším způsobem. 1.FC Lábem Furt porazil v předposledním utkání Deník 3:1 a dostal se na první místo.

„Prognózy se potvrdily. Sedmnáctý ročník byl nejkvalitnější v historii. Pět mančaftů to mohlo vyhrát a do posledního utkání hrály o první místo tři mančafty,“ rozplýval se Morkus.

Na vítězný pohár mohli pomýšlet jak Východočeši, tak týmy Empa a FCV, které si to rozdaly v posledním utkání. Při remíze by se radoval královéhradecký celek.

Nakonec vše skončilo nejlépe pro Jihlavu, která v dramatické tečce vedla už 4:1, ale obhájce dokázal snížit na 3:4. Jenže vzápětí Empo, po sporném momentu, inkasovalo pátou branku a za protesty si ještě „vysloužilo“ dva dvouminutové tresty, čímž si podřízlo větev úplně.

Vysočina cíl splnila

Vítězství tak slavil tým kolem Petr Šilhána, pouze o lepší skóre před druhým 1.FC Lábem Furt a až bronz brala Jemnice.

„Náš cíl porazit Empo a přerušit jim sérii vyšel,“ usmíval se Petr Šilhán. „Ale hlavně to bylo o tom, že se kluci po roce znovu sešli a pokecali. A je dobře, že Pohárovka je schopná takovou akci zorganizovat. My to vítězství bereme jako takovou pěknou událost před Vánoci,“ dodává manažer vítězného týmu.

„Přijeli kvalitní hráči, takže to byl velmi dobrý turnaj, který oproti jiným ročníkům přilákal celkem dost diváků,“ těší Josefa Morkuse.

Štohanzl byl na turnaji poprvé

Jihlavský fotbal sice v létě opustil, ale do Jihlavy nachází cestu velmi často. Jihlavský rodák Jan Štohanzl se vrací na Vysočinu hlavně za rodinou, tentokrát však přijel kvůli sedmnáctému ročníku Gaseco Cupu. Na něm se představil vůbec poprvé.

Do týmu Empo Jemnice, který neobhájil loňský titul a skončil až třetí, ho přizval jeho bývalý kolega z FC Vysočina Rostislav Šamánek.

„Nemusel mě přemlouvat. Rád jezdím na turnaje,“ prozradil čtyřiadvacetiletý záložník, ve kterém se typický fotbalista nezapře. Za balonem se honí i v době dovolené. „Dovolenou máme už od 13. prosince,“ řekl Štohanzl, který se v létě na tři roky upsal Bohemians Praha, kteří jsou nováčkem v první lize.

Po podzimu jsou na jedenáctém místě se sedmnácti body.

„Tak na to, že jsme dali málo branek, tak máme relativně dost bodů, i když ono jich není nikdy dost. Náskok na padáka je šest bodů. Takže nic není zachráněný a musíme bojovat,“ je si vědom Štohanzl, který se ve vršovickém Ďolíčku zabydlel a je tam spokojený.

„Je to opravdu takový rodinný klub. Vztahy tam jsou jiný než kdekoli jinde. Všechno tam funguje,“ mne si ruce spokojený odchovanec polenského fotbalu.