Ondřej Paulus je s Gladiátory spjat od samého zrodu klubu. Postupně s ním prošel od sedmičkové varianty fotbalu až na tuzemský vrchol v podobě zisku Czech Bowlu vloni a letošní zopakování finálové účasti.

Náznaky odchodu Pauluse z pozici hlavního trenéra se objevovaly už nějakou dobu. Předloni překazil změnu covid a nemožnost příchodu Reginalda Langforda, vloni avizovaný další Američan Bryan Peterson nakonec nedorazil z rodinných důvodů. „O změně trenéra jsme se v klubu bavili již dva roky,“ potvrzuje i Martin Kulha.

Po zahraničním trenérovi ale po konci Pauluse Glads nakonec nesáhli. „Chceme nějakým způsobem tým posunout. Uvažovali jsme o americkém kouči, ale nakonec jsme zvolili českou cestu s tím, že hlavní trenér bude mít k ruce americké koordinátory pro defenzivu i ofenzivu,“ vysvětluje Kulha. „Pro českého trenéra je přece jen výhodou znalost prostředí ligy i klubu a orientace v nich. A to patřičné know-how by měli dodat právě asistenti ze zámoří.“

Příchod Matěje Večese však neznamená konec Pauluse v klubových barvách. „Ondřej sice působil jako hlavní trenér, ale také se podílel na chodu celé organizace klubu a jeho rozvoji. Na tom se bude podílet nadále, navíc zůstane i u týmu jako asistent, nejspíše jako poziční kouč. O jeho konkrétních úkolech se ještě budeme bavit,“ netajil Kulha.

Na klubovém facebooku svoje setrvání potvrdil i končící kouč. „Po osmi letech předávám štafetu! Nekončím, jen se přesouvám do role asistenta a koordinátora. Matějovi přeji hodně štěstí ve vedení týmu. Užij si to, kámo!,“ napsal Paulus.

Matěj Večes je zkušeným hráčem i koučem. Má za sebou patnáctiletou kariéru, zkušenosti z hráčské i trenérské pozice, ale také šestnáct operací. Jako poziční trenér působil u Prague Black Panthers, Znojmo Knights, Prague Mustangs a Vysočina Gladiators. Letos vedl defense juniorské reprezentace.

Matěj Večes
32 let, 190 cm, 145 kg
kluby: Prague Black Hawks, Prague Black Panthers, Prague Mustangs, Vysočina Gladiators

V Glads působil uplynulé tři sezony. V posledním ročníku se již podílel i na vedení týmu, konkrétně jeho defezivních řad. „Z našeho pohledu má všechny předpoklady být úspěšný. Jsme rádi, že jsme se s Matějem domluvili a bude i nadále působit v naší organizaci,“ dodal manažer Martin Kulha.

Ten rovněž na facebooku klubu sdílel první vyjádření Matěje Večese po oficiálním jmenování do funkce: „Můžu slíbit, že tuto roli beru velmi odpovědně. Můj předchůdce Ondra Paulus mi zanechal tým ve velmi dobré kondici, za což mu děkuji. Nyní musíme jako organizace udělat step up. Už teď se nemůžu dočkat následující sezóny, kde si jdeme vzít zpět titul mistra,“ vyjádřil svůj jasný cíl Matěj Večes.

Rozhovory s Ondřejem Paulusem a Matějem Večesem čtěte na našich webech v úterý a ve středu.