Český biatlon má za sebou úžasnou olympijskou sezonu, okořeněnou pěti cennými kovy a dalšími mnoha úspěchy ve Světovém poháru. Právem se dostal do společnosti nejvíce sledovaných sportů v Česku. Na pozadí úspěchů stojí i Jiří Hamza, který se svým týmem dotáhl do Nového Města na Moravě Světový pohár a v loňském roce i mistrovství světa. Po nečekaném a náhlém úmrtí prezidenta České biatlonové unie Václava Fiřtíka, jenž figuroval i na postu viceprezidenta Mezinárodní biatlonové federace IBU, tak byl jednoznačně zvolen na uvolněné místo právě on.

Hamza dobře ví, že biatlon zažívá v Česku velký boom, ale také to, že očekávání v dalším olympijském cyklu od Gabriely Soukalové, Ondřeje Moravce a spol. budou veliká. „Musíme těchto velkých úspěchů využít a myslím, že se nám to i daří. Základna v Česku se zvětšuje, o sport je zájem. Na nás teď bude, abychom dokázali zajistit dostatek finančních prostředků na činnost. Jsme v situaci, která se už nemusí opakovat, tak ji musíme chytit za pačesy," tvrdí.

Možná už to je obehraná písnička, zkuste ale ještě s odstupem více než půl roku ztratit pár slov o loňském roce.
Sezona byla suverénně nejúspěšnější v historii českého biatlonu. Jediné zakalení byl nečekaný odchod Vaška Fiřtíka (bývalý prezident České biatlonové unie zemřel 29. března 2014 pozn. autora), což se bohužel stává. Jednoho dne to nás čeká každého. Na tenhle rok se bude jen velice složitě navazovat, i když současná generace je velmi silná. Gábina Soukalová a Ondra Moravec zazářili, letos se dal kupy i Michal Šlesingr, věřím, že velký skok udělá i Verča Vítková. Teď je mentálně neskutečně v pohodě.

Získali jste pět olympijských medailí, česká vlajka při medailovém ceremoniálu ve Světovém poháru byla pravidlem. Neupletli jste si na sebe až příliš velký bič? Veřejnost bude chtít další úspěchy, že?
Musíme nynější situaci brát ve dvou rovinách. Tou první je, že startujeme nový olympijský cyklus. Nadělali jsme malinké změny v realizačním týmu, což by ale nemělo mít nějaký vliv. Ondra Rybář to má pod kontrolou a myslím si, že výměna Vítek versus Šikola byla potřeba spíš na bázi nějakých mezilidských vztahů. To se vyřešilo, Bleky je zkušený závoďák, který ví, co je potřeba. Velice komunikativní, atmosféra je celkově v týmu velmi příjemná. Tlak bude větší, to k tomu patří. Když jsou neúspěchy, tak nikoho nějaké výsledky moc nezajímají, když přijdou, tak tlak pochopitelně roste. Hlavně na Gábinu, ale přesto ji stále charakterizuje skromnost, a to jí zůstane i nadále.

Jsou už hmatatelné výsledky v rozvoji biatlonu v Čechách?
Zatím se nám to daří zúročit. My jsme řekli, že třicet procent dáme zpátky do reprezentace a zbylých sedmdesát procent do mládeže. Málokdo si to uvědomuje, ale biatlon je velice nákladný sport. Jedna nejlevnější flinta pro děti stojí dvacet tisíc, lepší čtyřicet. Dobrá malorážka stojí sedmdesát tisíc a k tomu pět korun jeden náboj. Hardware je dost drahý, ale snažíme se kluby podpořit z pozice svazu tak, že nakupujeme zbraně, stavy, náboje, materiál. Navíc děláme nový metodický koncept, sháníme trenéry k malým děckám, protože boom v biatlonu je v současnosti u nás obrovský, a teď bude záležet na tom, aby ho svaz využil. To ale neznamená, že boom se v klubech projeví okamžitě. Za čtyři roky všechno může vypadat hůř, my ale musíme olympijského úspěchu využít hned a nepřešlapovat na místě.

Rozjeli jste další investiční akce, můžete některé nastínit?
Třeba minulou středu jsme vedli do noci jednání v Jilemnici, kde se bude stavět areál, v Harrachově jsme se už domluvili. Teď je velký zájem skupiny lidí a pochopitelně i svazu, aby se obnovil biatlon ve Vimperku, protože v jižních Čechách máme takovou velkou černou kaňku. Těch kroků je dost, protože si musíme přiznat, že infrastruktura českého biatlonu byla z dřívějška hodně zanedbaná. Biatlon byl v minulosti finančně hodně poddimenzovaný. S tím však bojujeme ještě dodneška.

Nejvíce je vidět snaha svazu v Letohradu, že?
Dobudujeme zasněžování, za což musíme MŠMT poděkovat. Myslím si, že tam je středisko prakticky hotové. Příští rok ve spolupráci s ministerstvem vnitra chceme přes centrum sportu opravit ubytování v Jablonci. Tam by mělo za dva roky vzniknout nové zázemí. To stávající je z osmdesátých let a značně ve vybydleném stavu. Plus medicínská část, snažíme se zlepšovat, co jde. Intenzivně jednáme s městy i jednotlivými kraji. Tam vidíme možnost financování našich projektů. Je toho poměrně dost.

Nezabrzdila vás v rozletu výměna politické garnitury?
My jsme se státem výborně spolupracovali na mistrovství světa. Investice je oblast, kde se těžko hledá shoda, ale v tom nejsme sami, to je všeobecně problém při rozdělování peněz. To je hlavně vidět při shánění peněz pro mládežnické trenéry. Co se týče sponzorské báze, tak tam se nám podařilo zajistit smlouvy na příští olympijský cyklus. I po reklamní bázi. Teď jde o to, abychom dokázali peníze přetavit v co nejširší základnu. Musíme najít trenéry a zaplatit je, protože platy trenérů v biatlonu se pohybují pod celostátním průměrem.

Dosáhl biatlon i na peníze ze Sazky?
Loterijní peníze jdou dnes přes Český olympijský výbor, já jsem s Jirkou Kejvalem měl na toto téma několik jednání. Zatím biatlon z porce 400 milionů dostal 1,2 milionu, což není částka, se kterou jsme spokojeni. Snažíme se však jít postupnými kroky. Je potřeba komunikovat víc než dříve, samozřejmě je nás teď více slyšet. Musí dojít k nějakému konsenzu, protože sport je obecně velmi podhodnocený. Většinou tak někdo získá výhodu na úkor někoho jiného, což není cílem. Cílem je, aby stát pustil do výkonnostního sportu více peněz, protože jestli je v rozpočtu nejméně peněz od vzniku republiky, tak je něco špatně.

V Novém Městě je krásná Vysočina Arena. Přesto, budou další investice nutné?
Pořád se mluví o projektu národních sportovních center, pořád se o tom jedná. Zatím to vláda ještě neschválila, co vím, tak to má být v připomínkovém řízení. Systém má být především o investicích, kde my zase nemáme takovou potřebu. Akorát musíme vybudovat nutně v příštím roce zásobník sněhu, který potřebujeme nastříkat příští zimu, protože Světový pohár 2016 bude u nás v prosinci, a to bez sněhu nastříkaného rok dopředu nejsme schopni garantovat.

To není času nazbyt…
Jsme domluveni, že tento projekt by se měl realizovat příští rok. My máme v plánu i lyžařský tunel, ale to bude záležet na tom, jestli bude stát ochotný vložit dostatečné množství prostředků. Musí se také řešit ubytování pro sportovce. My jsme však aktuálně z hlediska vybavenosti center spolu s Prostějovem asi nejlépe, takže chápeme, že teď budou asi priority někde jinde.

Zpět ještě ke smutné zprávě z jara. Neoslabí český biatlon svou pozici v IBU?
Vždycky je to ztráta, nám odešel kamarád, ale tohle vztahy neovlivní. My jsme byli v opozici vůči Bessebergovi (prezident IBU), teď jsme jednu bitvu prohráli, ale za čtyři roky může být všechno jinak. To byl profesní střet, nic osobního. Já jsem neprošel o jeden hlas (Jiří Hamza kandidoval do funkce viceprezidenta marketingové komise pozn. autora), ale upřímně řečeno, my jsme o ni tolik neusilovali. Máme jiné problémy a priority, máme zastoupení v různých komisích IBU a naše federace je řízená poměrně autokraticky, takže náš přínos pro dění v ní takový velký není. Za český biatlon mluví v poslední době hlavně výsledky.

A co do budoucna?
Určitě budeme mít snahu do dalších čtyř let získat místa v nejvyšších orgánech vedení IBU, ale teď to priorita číslo jedna nebyla. Přebírali jsme svaz, viděli jsme některé problémy jinýma očima než Vašek. Trápila nás hlavně infrastrukturální zadluženost, ta by nás stejně brzy doběhla. Místopředsedu IBU jsme sice měli, ale jen čtyři roky. Česká republika má v biatlonu velký respekt, jednou funkcí to nebylo.

Velký respekt má biatlon v Česku i na pořadatelské úrovni. To potvrzuje fakt, že smíšené štafety dvojic budou mít v únoru premiéru právě v Novém Městě. Usilovali jste o ten závod, nebo přišla nabídka, která se neodmítá?
Bylo nám to nabídnuté, myslím si, že jsme dnes braní jako jeden z Top 5 nejlepších pořadatelů. Možná i Top 3, na Vysočině prostě chodí lidi. Popularita stoupá, peoplemetry vypadají tak, jak je IBU chce vidět. Nesmíme to pokazit, dál lákat lidi a starat se o ně. Mezi závodníky jsme srovnáváni s Ruhpoldingem, co víc si přát. My to musíme však brát s pokorou, nedopustit se chyb a pak myslím, že máme šanci mít třikrát svěťák za čtyři roky. Ta šance je pak relativně hodně vysoká. Teď se řeší na IBU, jaká bude struktura SP od roku 2018, mohl by se okruh pořadatelů rozšířit, plánuje se více závodů.

Druhou část rozhovoru čtěte v pátek 5. prosince.