Přestože v jihlavském Axisu dochází k výměně stráží, nemusí to znamenat ústup ze slávy. „Myslím, že na mistrovství republiky znovu získáme medaile a naše plavce bychom měli mít i na mezinárodní scéně. Tenhle půlrok směřujeme právě k velkým světovým akcím," tvrdí jihlavský trenér Petr Ryška.

V průběhu sezony ukončil kariéru Michal Spurný, po prosincovém mistrovství Evropy v Dánsku stejný krok učinil i Tomáš Fučík, dlouhodobě nejúspěšnější plavec na Vysočině. Jejich derniérou bude finále plavecké ligy družstev, kde bude Axis příští týden obhajovat stříbro.

„Tyhle dvě ztráty se nám podařilo částečně zacelit, přichází k nám ze Žatce Tomáš Plevko. Je to česká kraulařská sprinterská jednička, silný je i v motýlku. To znamená, že na mistrovství Evropy v Berlíně (18. 24. srpna pozn. autora) budeme mít minimálně jeho," předpokládá Ryška. Blízko k limitu má také Luboš Vlčan. „Záleží jen na něm," říká Ryška.

Složitý klíč

Na velké juniorské akce má zase zálusk prsař Vojtěch Simbartl. O víkendu se kvalifikoval na juniorské mistrovství Evropy v Dordrechtu. „Měl by mít ambice na finále a já doufám, že se s ním do Nizozemska dostane i Adam Kružík," přeje si Ryška.

Pro českou prsařskou dvojku za Petrem Bartůňkem jsou ve hře i Olympijské hry mládeže. Ty se uskuteční 16. 28. srpna v čínském Nanjingu. „V případě této akce ale nerozhodují časy nebo limity. O jmenovitém seznamu rozhodne FINA (Světová plavecká federace pozn. autora). Účastnické kvóty jsou podle mistrovství světa v Barceloně a my máme čtyři místa. To ale neznamená, že do Číny pojedou čtyři nejlepší čeští juniorští plavci. Klíč je dost složitý. Třeba některé disciplíny budou obsazeny silnými Američany, Australany a podobně, a tak vysoký ranking nebude stačit. V jiných disciplínách tomu může být jinak. FINA má totiž dvě stě dva členských států a skoro každý se chce zúčastnit. Volných míst je ale jen šest set," popisuje Ryška.

V každém případě má Simbartl jednu jistotu, ME v Berlíně a Olympijské hry mládeže se překrývají, a proto může stihnout pouze jednu akci.