Pořadatelé měli zprvu odhady podstatně střízlivější, mluvili prakticky o polovině. Všechno je ale jinak. „Je to nad naše očekávání," přiznává ředitel závodu Jiří Holoubek a dodává: „My jsme si říkali, že by bylo fajn, kdybychom na úvod zlákali tak dvě stě tři sta běžců. Vůbec nám to ale nevadí, naopak nám to dělá radost."

Pořadatelem akce je totiž sdružení Sliby – Chyby, které se již velmi úspěšně etablovalo v pořádání maratonu horských kol Jihlavská 24 MTB. „Chceme dát našemu městu nový přívlastek: Jihlava – město vytrvalců. Po loňské euforii z třetího ročníku Jihlavské 24 MTB jsme se rozhodli udělat i vytrvalecký běžecký závod."

Startovní pole by se mělo rekrutovat z nadšenců z regionu. „Máme radost, že většina přihlášených je z Vysočiny a blízkého okolí. Přijedou však amatéři z celé republiky a účast nám nahlásili i závodníci z Bulharska, Polska, Francie a Mongolska. Ten asijský běžec nám nadělal starosti, protože jsme nemohli sehnat mongolskou vlajku," usmívá se předseda sdružení Ivo Remza.

Závod bude dlouhý 20,0975 km a odehraje se na dvou identických okruzích hlavně v centru města. Převýšení na trati bude 91 metrů, na každém pátém kilometru bude občerstvovací stanice s pitím i drobným energetickým zabezpečením, na každé poloviční distanci bude k dispozici pití.

Sdružení muselo získat pro akci velké množství dobrovolníků. „Na trati bude celkem jednapadesát křížení cest. Na ně musíme vyčlenit pětadevadesát lidí. Celkem se bude na organizaci podílet až k půl druhé stovce dobrovolníků," přibližuje Remza.

Jedním z účastníků hlavního závodu bude Vladimír Srb, jeden z nejlepších vytrvalostních běžců v České republice. Jihlavský atlet se účastnil evropského šampionátu veteránů v Turecku, kde vyhrál závod na 10 km a na poloviční trati byl druhý. „Rozmýšlel jsem se do poslední chvíle, ale je to v Jihlavě, kde bydlím. Rád se zúčastním," říká.

Rychle dodává, že očekává velmi náročný závod. „Ono se to nezdá, ale devadesátimetrové převýšení je na půlmaraton hodně moc. Když se kouknete na profil trati v Praze, Olomouci nebo třeba Českých Budějovicích, tak jsou doslova rovinaté půlmaratony. Na to drápání se na náměstí se netěším už teď," směje se Srb a na téma čas dodává: „Mohl bych to dát za hodinu patnáct a doufám, že to bude stačit na vítězství."

Součástí akce bude i rodinný závod, jenže bude mít charitativní podtext. „Naším cílem je každý rok podpořit některé z handicapovaných dětí, konkrétně mu pomoci s pořízením zdravotního vybavení. Letos se poběží pro šestiletou Haničku, z výtěžku bude zakoupena rehabilitační vana," vysvětluje ušlechtilý záměr Holoubek.

Jihlavský půlmaraton startuje v neděli v 11.00, rodinný běh je na programu o hodinu a půl dříve.