Slušný počin, ale žádný velký zázrak. Tak hodnotí jihlavský klub víkendové letní mistrovství republiky v plavání. Z pardubického bazénu vylovil Axis deset cenných kovů, pouze v jednom případě se však jednalo o zlato.

Středem pozornosti byla dlouholetá jihlavská opora Tomáš Fučík. Olympionik z Pekingu 2008 usiloval o nominaci na mistrovství světa v Barceloně. Zůstalo však u pokusu, finále polohové stovky mu nevyšlo a dokonce prohrál s talentovaným Janečkem.

Jediným jihlavským zástupcem, který se tedy na přelomu července a srpna do katalánské metropole podívá, bude Barbora Picková, která však už v květnu přestoupila do brněnské Komety. Nominovala se na disciplíny a 5 a 10 km v dálkovém plavání.

„Rozplavba byla nadějná (čas 2:04,75 – pozn. autora), ale finále mi nevyšlo," nechal se slyšet zklamaný Fučík. V něm totiž zaplaval o sekundu hůře a bylo po nadějích.

Náladu si trochu zlepšil ve své doplňkové disciplíně na 50 m motýlek, kterou poněkud překvapivě ovládl, na dalších třech medailích se podílel ve štafetách.

Počtem individuálních medailí ho tentokrát zastínil třemi úspěchy prsař Vojtěch Simbartl. „Vojta zaplaval slušně, potvrdil solidní formu před mistrovstvím Evropy juniorů, které bude za čtrnáct dní v polské Poznani. Získal jedno stříbro a dva bronzy," ocenil jihlavský trenér Petr Ryška.

Méně spokojený však už byl s dalším účastníkem juniorské Evropy, Luboš Vlčan skončil bez medaile. „V Pardubicích se mu nedařilo, ale věřím, že do Poznaně formu ještě vyladí," říká Ryška a k jejich ambicím do Polska dodává: „Je reálné, že by se mohli dostat do semifinále. Výkonnost a schopnosti na to mají."

Ryška byl na východě Čech spokojený hlavně s nastupující vlnou mladých plavců. „Řada z nich si vytvořila osobní rekordy, účast mladých talentů i v B finále je příslibem do budoucna."

Milým překvapením pro něj byl bronz Michaely Dvořákové na motýlkářské stovce. „Vydělala na trochu slabší konkurenci, ale na to se už nikdo ptát nebude."

JPK Axis opět sázel na týmové disciplíny, Ryška však doufal alespoň v jedno zlato. V polohové štafetě mužů. „V kraulařských štafetách jsme potvrdili předpoklady za favorizovanou Kometou. V polohovce ale kluky stříbro mrzí, zlato prohráli kvůli tomu, že jim nevyšel dohmat do cíle," zalitoval Ryška.

Až na Vlčana a Simbartla budou mít nyní jeho svěřenci více než měsíční volno, k přípravě na další sezonu se sejdou v polovině srpna. Na začátku září je potom čeká soustředění na Korsice.