Nakonec se rozhodl: „Rameno se lepší, a byť jsou ještě pohyby, při kterých mě trochu píchne, do týdne by se to mělo dát do kupy," vysvětlil před odjezdem český judista.

Výsledek překvapil i jeho samotného. Ve finále Krpálek udolal světovou osmičku Elmara Gasimova z Ázerbáj-džánu. „Je naprosto neuvěřitelné, že se mi povedlo získat zlato, i když jsem teď měl měsíc a půl dlouhou pauzu. Ještě včera bych to považoval za sci-fi," radoval se Krpálek po zlatém triumfu. „Bylo to hodně vydřené, v polovině zápasů mi docházely síly a musel jsem všechny udržet. Nebylo to hezké judo, ale o to více si toho vítězství vážím, protože mě stálo všechny síly."

Čím to, že i přes tak zásadní tréninkový výpadek dokáže vítězit?

„Lukáš má vrozenou úžasnou kondici, takže i po šestitýdenní pauze nejde s výkonem fyzicky dolů. Jen mu jde o něco hůř technika chvatů, takže se víc nadře a nevítězí tolik na ipon," vysvětluje reprezentační trenér Petr Lacina. „Je nevyzpytatelný. Například loni v prosinci vyhrál silně obsazený grandslam v Tokiu, který je spolu s Paříží nejprestižnějším turnajem v roce, a předtím měl po dvou měsících volna jen krátkou přípravu."

Třiadvacetiletý Krpálek v Montpellier překonal dosavadní české maximum Jiřího Sosny, který byl v letech 1988 a 1989 zlatý a stříbrný. Od té doby získala na dvou po sobě jdoucích evropských šampionátech medaili jen Michaela Vernerová. Mezi muži se to povedlo až nyní Krpálkovi. „Jako legenda se ještě necítím. Je ale pravda, že být prvním českým obhájcem titulu byla pro mě motivace. Rád bych ještě sbírku zkompletoval o zlato z mistrovství světa a olympijskou medaili," prozradil.

Krpálek v osmifinále narazil na Maďara Miklose Cirjenicse a trápil se. V polovině zápasu dokonce prohrával. Nakonec však vyrovnal a držením zvítězil. Ve čtvrtfinále převálcoval čtrnáctého muže světového žebříčku Ukrajince Artěma Blošenka.

V semifinále pak narazil na světovou trojku Mareta, svého přemožitele z finále letošního Grand Slamu v Paříži i tentokrát dlouho prohrával, navíc dostal trest za pasivitu. Až 25 vteřin před koncem dostal trest i Francouz a zápas se prodlužoval. V něm se povedlo Krpálkovi udržet soupeře na zemi a prošel do finále.

Poslední překážkou byl Elmar Gasimov z Ázerbájdžánu. Už to vypadalo, že prohraje nejmenším možným rozdílem, ale šest vteřin před koncem zalehl soupeře, udržel ho na zemi a i čtvrtý zápas turnaje tak ovládl díky držení.

„Je prostě mimozemšťan. I po takové pauze ukázal, jak obrovský má fyzický fond. Lukáš vyzrál takticky a soupeře převálcoval svou silou," vyzdvihl jeho kvality kouč Lacina.