Očekávaný průběh měl letošní ročník extraligy smíšených družstev. Titul obhájili tenisté Prostějova, jihlavský Spartak skončil na osmém místě. Tím tak splnil základní cíl: záchranu pro rok 2015. V něm dojde k reorganizaci soutěže, nejvyšší tuzemskou soutěž bude hrát jen osm týmů. S ní se tak po TK Neridé rozloučil i další dlouholetý účastník, TK Purum Mariánské Lázně.

„V prvním důležitém zápase jsme byli o trochu horší, do semifinálové skupiny jsme nepostoupili. Tím jsme tak byli odsouzeni k zápasu o všechno. V prvním zápase baráže proti nám Mariánky nenastoupily, čímž automaticky sestoupily. Proti Modřanům jsme potvrdili roli favorita, tým jsme měli podstatně silnější," hodnotí jihlavské vystoupení manažer TK Spartak Kamil Vondráček. Pak už přišla řeč na budoucnost.

Tenisovou extraligu čeká malá revoluce. Co si od ní slibujete?
V příštím roce ji bude hrát osm týmů, které budou rozděleny do dvou skupin po čtyřech. Tenhle model bude pro nás určitě zajímavější, hráčsky i zápasově. Ten stávající přece jen příliš selektoval týmy na horší a lepší. Teď se zase budeme moct potkat s absolutní špičkou.

Říkáte to i z důvodu, že se vám nepodařilo nikdy postoupit do semifinálové skupiny?
Ano, naše zápasy byly už dost fádní, potkávali jsme se často se stejnými týmy. My jsme v tomto ohledu měli i smůlu, třeba nám jednou chyběly dva uhrané míče k postupu. Navíc jsme skoro pořád měli ve skupině Milten nebo Neridé, které byly silné hráčsky i finančně. Občas se nám zdálo, že bychom mohli některé soupeře v semifinálové skupině potrápit, možná i porazit. Takhle jsme ale byli odsouzeni hrát dole.

V čem by ještě pro vás mohl být nový model atraktivnější?
Tím, kdyby se nám podařilo pořádat jednu ze skupin. Bude to ale hodně těžké, protože Prostějov si tuhle šanci asi nenechá uniknout. Zájem o to mají i další silné týmy jako Přerov nebo Liberec. Je tady ještě jedna poměrně reálná možnost…

Která?
Hodně se bude diskutovat o termínu. Pokud se bude hrát v hale, tak se může na jednom místě odehrát v jeden den jen jeden zápas. To by znamenalo třeba i dva dny stát, bez možnosti trénovat. Nabízí se možnost třeba dva duely odehrát na jiném místě. A tady by už šance pro nás byla větší.

Jaký termín jste navrhoval na setkání klubů vy?
Navrhoval jsem návrat na druhý týden během US Open. Sice jsou námitky, že by chyběli ti nejlepší, ale myslím, že by se tohle týkalo maximálně Tomáše Berdycha a Petry Kvitové. Tahle varianta však moc reálná není, pro jsou kromě nás už jen Milten a Pardubice. Proti je trojblok Sparta, Liberec, Prostějov, podle nich často hlasuje Přerov a ČLTK to nějak moc neřeší.

Co hraje proti stávajícímu termínu?
Samozřejmě tady byla velká výhoda, že v extralize hrála spousta kvalitních zahraničních tenistů. V době přípravy to pro ně bylo velmi atraktivní, dát si kvalitní herní test. Jenže je tady problém s tvorbou soupisek. Přestupní termín u českých hráčů je do konce ledna. Skončila extraliga a do tří týdnů se muselo prakticky rozhodnout o dalším ročníku.

Sice ještě není znám systém hry v základních skupinách, hledá se termín, ale jedna jistota již je. Počet cizinců v týmu bude omezen ze čtyř na tři. Není to pro vás nevýhoda?
V současné době ano. Na druhé straně dobře chápeme potřebu dát prostor mladým hráčům. Na tom se shodli víceméně všichni zainteresovaní.

Jak to budete řešit?
Po skončení kariéry Hanči Šromové, Ivety Gerlové a Lucky Kriegsmannové jsme šli cestou angažovat dvě cizinky. Do budoucna vkládáme naděje do Kristýny Roučkové, Stepanie Foretzová je naše jistota. V tom případě bychom angažovali jen dva chlapy. Jsme předběžně domluvení, že Franta Čermák bude u nás dál pokračovat, máme zaregistrovaného i Martina Slanara.

Jak se vyvíjí situace okolo Jana Šátrala?
Je zpátky na Štvanici. Šéf ČLTK Praha pan Šavrda, říkal, že ho potřebuje. No a pak akorát nastoupí v jednom deblu. Trochu tomu nerozumím, u nás by to byl stěžejní hráč, tam si nezahrál. Sám Šátry mi i po extralize psal, že by byl radši u nás. Ještě to budeme řešit.