Tentokrát se však na vítězství ale dost nadřel. Mezi dvanáctou sobotní a nedělní hodinou zvládl 49 více než osmikilometrových okruhů, což dohromady dává 431 km. „Mám trať v Jihlavě rád a rád se sem také vracím,“ přiznal v cíli.

Jeho soupeři se tak mají na co těšit i v následujících letech. „Vyhrávat v Jihlavě se neomrzí, na trati je vždy skvělá nálada a diváci i pořadatelé povzbuzují neúnavně celých čtyřiadvacet hodin,“ dodal s úsměvem pětinásobný celkový vítěz.
„Tomáš vyhrál způsobem start – cíl a svůj triumf si zkušeně hlídal před svými stíhači, druhým Ondřejem Krejčíkem a třetím Martinem Hovancem,“ popsal ředitel závodu Jiří Holoubek.

Druhý Krejčík zvládl o jeden okruh méně (422 km), se třetím místem byl spokojený Martin Hovanec (47 okruhů a 413 km).

Bývalý státní zástupce Arif Salichov vydal druhou knihu fejetonů.
Salichov vydává Druhou porci jihlavských fejetonů

Holoubek pak mohl být, stejně jako loni, s průběhem závodu spokojený, jezdcům se opět vyhnula těžká zranění. „Letos závod proběhl naprosto v klidu a bez výrazných komplikací,“ potvrdil.

Přesto se podivil nad velkým množstvím pádů, protože panovaly takřka ideální podmínky. Řada bikerů závod nedokončila. „Asi deset lidí skončilo závod předčasně po pádu. Když jsme o tom přemýšleli a ptali se na to závodníků, bylo to tím, že trať byla suchá, rychlá a řada lidí přecenila svoje možnosti. Ne, že by se s někým srazili, ale spíš někde nedobrzdili před stromem nebo před zatáčkou na trati.“

Svou daň si vybraly však i nejtěžší sekce. „Několik pádů jsme zaznamenali na obávaných schodech z hradebního parkánu. V případě jednoho závodníka dokonce v úplně posledním kole,“ dodal Holoubek.

Třeštické vejtřasky vyjely do hlavního města. Na snímku zleva: Radim Poledna autor dřevěné vejtřasky, Emil Příhoda majitel muzea Praga, Lukáš Rokos řidič vejtřasky.
Socha vejtřasky zpestřila oslavy automobilky Praga

Ten pak ocenil ještě jeden výkon. „Fenomenální výkon předvedl nejstarší závodník, letos sedmdesátiletý Zdeněk Kříž, který ujel třiadvacet okruhů, to je 202 km!“ uznale pokýval hlavou.

Pro pořadatele však rok ještě zdaleka nekončí. „Teď ještě uklidit sklad, vyúčtovat a můžeme se naplno vrhnout do příprav další akce, Jihlavského půlmaratonu,“ potvrdil Holoubek, který již oznámil i termín. „Všechny běžce zveme do Jihlavy desátého září.“