V sobotu přivítalo závodníky poměrně příjemné počasí, bylo lehce pod pětadvacet stupňů a chvílemi i poprchávalo. Po startu plavecké části se někteří závodníci zvolil radši běh, Bohumil Novák coby hlavní rozhodčí je ale rychle napomenul a stejně tak poté kontroloval, aby po cyklistické části nikdo nesundal přilbu dříve, než odloží kolo.

Právě bicykl byl mimochodem důvod, proč byl z výsledků vyškrtnutý druhý v kategorii do 29 let Vítězslav Kučera. Došlo k situaci, na kterou pořadatel závodníka ráno upozornil, totiž že jeho kolo neodpovídá pravidlům a v případě protestu některého ze soupeřů bude z výsledků vyřazen. Více hledět na pravidla bylo třeba, závod byl totiž zařazen do krajského poháru a také byl krajským mistrovstvím jednotlivců.

Krajský titul se vyhlašoval v každé kategorii, nejrychlejším pak byl i celkový vítěz Jaroslav Tuna, závodící za Elitavers Jihlava. Jako jeden z mála zvládl trať pod hodinu, přesně za 58:39. „Nejsem plavec, ale měl jsem strašný štěstí, že jsme na kole jeli v sedmičlenné skupince. První se vlastně utavil, my jsme ho dojeli a běh už byl pro mě překvapující, že mi to tak běželo. Do čela jsem šel po kilometru a těch padesát metrů jsem držel až do cíle,“ zhodnotil v cíli vítěz, který se úspěšně účastní i běžeckých závodů.

Závodu se zúčastnil jihlavský radní i Daniel Škarka (Fórum Jihlava), ovšem v jiné roli, než si představoval. „Narazil jsem si žebra, tak se nemůžu zúčastnit, i když jsem účast plánoval,“ uvedl během odpoledne. Potvrdil zároveň, že se radnice snaží podobné akce podporovat. „Líbí se nám ti, kteří jsou ochotní něco organizovat a já jsem si vědom, že to není úplně jednoduché obzvláště u dětských závodů,“ ocenil.

S prvním víkendovým závodem byl spokojen i hlavní rozhodčí Bohumil Novák. „Vzhledem k podmínkám, kdy probíhá přestavba budovy a pláž není v ideálním stavu, to bylo dobré,“ začal své hodnocení a pokračoval: „Účast byla velice dobrá, tuším že bylo přes osmdesát účastníků. Ale většina z nich byla odjinud, nebyla z Jihlavy a okolí.“

Odhadl, že na nedělním krátkém terénním Pteam Xtriatlonu, rovněž v jihlavské místní části Pávov, bude účast slabší. Závod je totiž fyzicky náročnější, a sportující veřejnost si tak radši vybírá sobotní klání. „Účastníků, kteří si troufnou na oba triatlony, bývá tak maximálně patnáct,“ doplnil Novák k tradiční účasti.

A jeho sobotní tip byl takřka přesný! Z celkových třiceti startujících na nedělním Pteam Xtriatlonu, kde museli závodníci mimo jiné absolvovat i výšlap do sjezdovky Šacberk, jich čtrnáct absolvovalo i sobotní „klasiku“. A před nimi je potřeba smeknout!

V ženách zvítězily Michaela Matoušová a Eva Šolcová, mezi muži slavili triumf ve svých kategoriích Tomáš Krupica, Lukáš Cintulka, Martin Buček, a také veterán Libor Šťasta.

Triatlonový víkend

Jihlavský triatlon (650 m plavání, 20 km kolo, 5 km běh)

Muži do 29 let: 1. Lukáš Cintulka (Mikuláš Borský) 58:51. Muži do 39 let: 1. Jiří Kala (CK Gastro Fany Příbram) 59:19. Muži do 49 let: 1. Jaroslav Tuna (Elitavers Jihlava) 58:39. Muži do 59 let: 1. Daniel Dragolov (Brno) 1:05:33. Muži nad 60 let: 1. Luděk Ševčík (AZ Team Světlá n. S.) 1:12:45. Ženy do 29 let: 1. Tereza Tůmová (Blažovice) 1:02:23. Ženy do 39 let: 1. Monika Dufková (Plavecký klub Znojmo) 1:12:05. Ženy nad 40 let: 1. Milada Brabcová (TJ Spartak Třebíč) 1:08:54.

Pteam Xtriatlon (500 m plavání, 30 km kolo, 7 km běh)

Muži do 39 let: 1. Lukáš Cintulka (BASSTA Team) 1:31:19. Muži do 49 let: 1. Martin Buček (MST Jihlava) 1:32:16. Muži nad 50 let: 1. Libor Šťasta (Brno) 1:43:30. Ženy do 34 let: 1. Michaela Matoušová (Elitavers Academy) 1:53:46. Ženy nad 35 let: 1. Eva Šolcová (SKI Žabiny Brno) 2:03:45.