Od roku 2008 sbírá judista Lukáš Krpálek velké medaile: Má tři juniorská zlata, je mistrem světa, evropským šampionem se stal dokonce hned dvakrát a všechno uzavřel loni v srpnu olympijským titulem v Riu de Janeiro.
Proto se rozhodl přijmout novou výzvu a z oblíbené stovky přestoupil do té supertěžké, nad sto kilogramů. Ostrý test ho čeká už o víkendu na Grand Prix v Düsseldorfu. „První start po olympiádě, a hned je to v nové váze a za nových pravidel. Prostě výzva," usměje se rodák z Jihlavy.
Musí se však rozloučit s pocitem hájení. Veškeré úspěchy v předchozí hmotnostní kategorii jsou minulostí, do Düsseldorfu pojede s nulovými body na kontě. Po dlouhé době tak může zapomenout na jistotu nasazeného.
„Je to trochu nevýhoda, protože můžu už v prvním kole narazit na špičkového soupeře. Nerad bych dostal někoho takového hned v prvním zápase po olympiádě, mohlo by se stát, že hned pojedu domů. Ale tak to prostě je, musím s tím počítat. Body se do vyšší hmotnostní kategorie nepřenášejí, takže já začínám jako nováček. Jede se od nuly," posteskl si devítinásobný vítěz ankety Judista roku. Kromě soupeřů se bude „prát" i s novými pravidly. Od Nového roku totiž judistická federace zkrátila jednotlivé duely z pěti minut na čtyři, což českému pořízkovi s železnou fyzickou kondicí moc nevoní. Ještě méně se mu pak zamlouvá změna ohledně udělování trestů za pasivitu. Bude složitější „donutit" rozhodčí, aby bránícího se borce diskvalifikovali.
„Judista si může dovolit neútočit až pětačtyřicet sekund, než dostane trest šidó. Neznamená to ale, že může být pasivní. Pak se může interval zkracovat," vysvětluje místopředseda Českého svazu juda Petr Smolík.
Snahu federace se snažil vysvětlit Krpálkův i reprezentační trenér Petr Lacina. „Když se kouknete na poslední velké akce, tak v řadě zápasů se o vítězi rozhodlo díky trestům. Je snaha, aby se vyhrávalo na chvaty, a ne na tresty. Myslím si ale, že v současném znění tohle pravidlo nemůže fungovat. Už se začíná vyhodnocovat po grandslamu v Paříži a možná už turnaj v Düsseldorfu ukáže další směr."
V každém případě Krpálek tohle zatím řešit nemůže. „Nová pravidla? To je jeden z hlavních důvodů, proč jedu už do Německa. Jsem na sebe zvědavý, jak se s tím popasuju."
Do Německa, kde se pere rád, se však těší. „Určitě, vyzkouším si hodně věcí. Je to takový test. Uvidíme, co nám to naznačí."
Kouč Lacina mu už naordinoval taktiku proti těžkotonážním soupeřům. „Cíl je jasný. Tyhle ty stotřicetikilové špalky nejdříve unavit, pak vychýlit a potom hodit. Ono když už to letí, tak se to moc nebrání," směje se dobře naladěný trenér.
Na to Krpálek zareaguje: „No, nezazněla tady jedna důležitá věc. Do té doby si hloupě nelehnout."
Červíček pochyb hlodá, ale Krpálek už své možnosti naznačil. Například na univerziádě 2015 v Kazani v soutěži bez rozdílu vah, kdy vybojoval zlato. Bylo by fajn, kdyby na tuhle vzpomínku navázal, a získal tak klid na prahu nové kariéry.
Kromě Krpálka se v Düsseldorfu představí dalších pět českých reprezentantů, a to Michal Horák (nad 100 kg), David Klammert (do 90 kg), Ivan Petr (do 81 kg), Jakub Ječmínek (do 73 kg) a Pavel Petřikov (do 60 kg).