„Očekávám mnohem větší konkurenci, než jaká byla před dvěma lety v Kanadě. Tehdy nás tam bylo devět, myslím si, že v Americe nás bude alespoň dvanáct,“ je přesvědčená pětatřicetiletá kulturistka.

Profesionální kartu držíte tři roky, bylo těžké ji získat?

Trvalo to čtrnáct let, než jsem se k ní dopracovala. Kulturistice se věnuji od roku 2000 a získala jsem ji až v roce 2014, bylo to těžké. K tomu, abych kartu získala, vedla poctivá práce, tréninky a neustálé diety.

Kartu jste tehdy mohla získat na jedné soutěži, ale tu vám zrušili. Co bylo potom?

Ano, tehdy jsem se chystala na soutěž, kde bylo možné kartu získat, ale měsíc před startem soutěže organizátoři zrušili kategorii ženská kulturistika. Měla jsem za sebou tři měsíce diety a pak přišel dopis. Tak jsme se rozhodli zažádat u IFBB (International Federation of Bodybuilding and Fitness Mezinárodní federace kulturistiky a fitness poznámka redakce), jestli by mi nepovolili soutěžit mezi profesionály. Popsala jsem jim svoji situaci, že jsem se chystala na soutěž, kde jsem mohla kartu získat, a poslala jsem jim fotografie a materiály z tréninků.

Nemusela jste se tedy jet federaci sama ukázat a předvést, jak na tom jste?

Nemusela. Spíše se doptávali, jak dlouho už se tomu věnuji, na jakých jsem byla závodech a jaké mám za sebou úspěchy. Kdyby mi to federace tehdy neschválila, tak jsem tu kartu nedostala.

Kolik je u nás profesionálních kulturistů právě s touto kartou, která otvírá dveře do světových soutěží?

V České republice jsme dvě. Čerstvě je tu další nová žena kulturistka v nižší svalové skupině. Nevím, jestli mám přesné informace, ale chlapů by mělo být sedm. Je nás opravdu málo.

Byl to velký skok z amatérů mezi profesionály?

Neřekla bych. Už na amatérské úrovni jsem věnovala hodně času tréninkům a stravování. U profesionálů musíte nabrat hodně svalové hmoty. Musíte působit symetricky, jinak by si vás rozhodčí nevšimli. Hledí se na objem, symetrii a vyrýsovanost.

Překvapilo vás proto hned na první profesionální soutěži v Torontu druhé místo?

Byla jsem hodně překvapená. Být na první soutěži do pátého místa, to se některým závodníkům, kteří byli na podobné soutěži přede mnou, povedlo, ale být hned na mezi vítězi, to je opravdu ojedinělé. Proto jsem tomu zprvu nevěřila. Musela jsem se podívat na kolegyni dozadu, zda jsem opravdu dobře slyšela.

Zdůvodnila porota, proč vybrala na druhé místo právě vás?

I když si myslím, že některé další závodnice měly více svaloviny, tak já jsem byla nejvíce vyrýsovaná. Na mém těle bylo vidět, kam se jaký sval upíná. Měla jsem tehdy asi 82 kilogramů a z toho bylo tak 55 kilogramů svalů, zbytek byla voda a vnitřní tuk. Podkožní tuk musí být v tu chvíli nulový. Kdyby tam byl, tak se naváže na vodu a tělo by bylo zalité a nebyla bych tolik vyrýsovaná.

Pomohl vám úspěch například získat sponzory?

Co se týče sponzorů, tak mám výhodu, že vlastním jihlavské fitcentrum Fitness Factory, takže cvičím zadarmo. Doplňky výživy mám také své, ale za to samozřejmě musím platit. Dále mám sponzora, firmu Natural, ale jinak si platím vše sama. Kolegyně mi teď založila profil na internetovém portálu startovač.cz, kde mi lidé mohou přispět na start v soutěži.

Kolik vás soutěž i s přípravou bude nakonec stát?

Za čtyři měsíce jsem si to spočítala na několik set tisíc korun. Je v tom příprava, ale nepočítám jídlo. Jsou v tom letenky, ubytování pro dva a startovné. Musím mít s sebou někoho, kdo se o mě postará.

Co tedy obnáší příprava, a to včetně stravy?

Příprava začala v březnu a vychází na čtyři měsíce. Na začátku cvičím jednou denně a poslední dva měsíce už dvakrát denně. Já k tomu mám příležitost, takže cvičím dvakrát denně prakticky od začátku. Co se týče jídla, jím především maso. Denně sním tři čtvrtě kila hovězího, dále trochu rýže, zeleniny, vaječných bílků a večer si dám nízkotučný tvaroh. Co se týče pití, tak piji vodu a kávu. Další nápoje jsou tabu.

Když jíte čtyři měsíce v podstatě to samé, nezprotiví se vám to po nějaké době?

Vůbec. Tělo je stroj, když vydáte hodně energie, tak jste ráda za každý kus masa, zeleniny i rýže. Poslední dva měsíce příprav jsou nejnáročnější. Když nepřijímáte tuky, tak jste obecně pomalejší, pomaleji vám to myslí a trvá, než něco řeknete. To potom potřebujete pomoc okolí.

Před dvěma roky jste si nastavila laťku hodně vysoko. Věříte, že letos uspějete?

Soutěž v americkém Chicagu bude konkurenčně ještě náročnější. Koná se ke konci soutěžní sezony, přičemž v Torontu šlo o první soutěž. Navíc tam bude více Američanek a já budu zřejmě jediná Evropanka. Zasednou tam místní rozhodčí, bude větší konkurence a uspět bude mnohem obtížnější. Navíc nevíte, jestli se vám opravdu podaří vyladit formu. Závody jsou například v sobotu, v pátek jste připravená, ale pak si cucnete více vody, vezmete si více racia či kávy, tělo se podlije vodou a máte to. Je to tak trochu loterie. Ale ráda bych skončila do pátého místa.

Co musíte na soutěži předvést?

Soutěž je rozdělená do dvou kol. V obou máte na sobě dvoudílné plavky. Jedny jsou klasické, druhé zdobené. Všechny se seřadíme do jedné řady a předvedeme sedm předepsaných póz. Rozhodčí hodnotí symetrii, provedení póz a vyrýsovanost. Poté vyberou některé z nás do užšího finále, kde je na programu volná sestava, která trvá do dvou minut. Potom zase nastoupíte a porota posuzuje.

Jaké jsou hlavní ceny?

Odměny jsou celkem asi za 260 tisíc korun, ty se rozpočítají mezi první tři umístěné. V Torontu byla odměna pro první asi šedesát tisíc korun, druhá získala čtyřicet tisíc korun a třetí dvacet tisíc korun. Alespoň nám to tehdy pokrylo letenky.

Když se člověk dá na kulturistiku, čeho se musí vzdát, když chce být dobrý?

Jestli někdo holduje alkoholu, tak tento sport nedoporučuji. Můžete se napít džusu i limonády, akorát v době diety jste omezeni pouze na vodu a kávu. Další jídlo, než to, co jsem vyjmenovala výše, je také tabu. Až po závodě si můžete zase dopřát něco navíc.

Jak se obrňujete proti svodům a lákadlům?

Lidé to na mě zkoušejí a říkají, že jsem trapná, když životosprávu neporuším. Ale tento sport nemůže dělat člověk se slabou vůlí. Musí něco chtít a jít za tím.

Vlastníte Fitness Factory v Jihlavě. Neustále někomu radíte. Kdo radí vám?

Přípravu jsem rozjela sama. S čím ale potřebuji pomoct, to je s pózováním a volnou sestavou a s tím mi pomáhá kolegyně Jana Paulátová, rozhodčí Svazu kulturistiky a fitness České republiky. Minulý rok jsem využívala rady pana Miroslava Gottvalda, který dělal státního trenéra ve Svazu kulturistiky a fitness České republiky.

Jak se vyhýbáte při přípravě zraněním?

Snažím se brát výživové doplňky, ale přeci jenom za ta léta mám problémy s lokty a rameny. To kvůli zátěži, kterou zvedám. Nenavštěvuji totiž žádné maséry ani fyzioterapeuty. Sice jsem to v minulosti zkoušela, ale nikdo mi nesedl tak, jak bych si představovala. Pouze chodím kvůli barvě kůže do solária.

Fitness Factory má pod sebou i další závodníky, kteří se snaží uspět na nejrůznějších soutěžích. Vidíte nějaké své následovníky?

Aktuálně neznám nikoho ve svém blízké okolí, kdo má na to zvládnout profesionální ligu. Je to všechno náročné na peníze, čas a vůli. Člověk, který se na to dá, musí být silná osobnost.


O Věře Mikulcové

Narodila se 16. listopadu 1981 v Jihlavě.

Výška: 173 centimetrů, soutěžní váha: 80 kilo, mimosoutěžní váha: 90 kilo.
V době soutěže v Chicagu by ráda dosáhla váhy 85 kilo.
Společně s Janou Paulátovou vlastní Fitness Factory v Jihlavě v Žižkově ulici.
Kulturistice se věnuje už 16 let. V mládí trpěla nadváhou a navíc si při basketballu zranila koleno. Tehdy začala více času trávit v posilovně. V devatenácti letech si usmyslela, že se stane profesionální kulturistkou a dostane se na nejvyšší soutěž Ms. Olympia, kde by dostala šanci poměřit síly s těmi nejlepšími kulturistkami z celé planety. Od té doby jde za svým snem krůček po krůčku a nyní se dostala až na celosvětovou soutěž.
Životní moto: Když nemůžeš, můžeš ještě třikrát.

NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCHY:
2015: Toronto Pro Supershow, Kanada, 2. místo
2014: držitelka profesionální licence od února 2014
2014: Arnold Classic Amateur Columbus, Ohio, USA byla zrušena kategorie kulturistika ženy, tam chtěla získat profesionální kartu
2011: Arnold Classic Europe Madrid
2010: Arnold Classic Amateur USA
2007: Mistrovství České republiky v kulturistice žen, 1. místo (nominace na mistrovství Evropy)
2007: Mistrovství Moravy v kulturistice žen, 1. místo