Ještě minulý týden to vypadalo, že podzimní sezona dojede do zdárného konce. Tehdejší vládní opatření přikazovala, že se na hřišti může pohybovat dvacet hráčů. A jelikož na malou kopanou je potřeba pět fotbalistů do pole a jeden brankář, a většina týmů stejně poslední dobou řeší potíže se složením týmu a ve velkých počtech se k utkáním neschází, byla tato varianta schůdná. „Všechny bych chtěl požádat, aby těch pár kol v tomto režimu vydrželi a dodržovali nastavená pravidla,“ vybízel před týndem předseda MK Jihlava Ondřej Lapeš.

V tomto zpřísněném modelu se však stihly jen pondělní a úterní zápasy v pěti soutěžích. „Po odehrání zápasů v páté až sedmé lize se všechny soutěže do odvolání přerušují,“ informoval Lapeš o dalších nezbytných krocích hned poté, když vláda přešla na přísnější opatření.

V šesti na hřišti už se hrát malá kopaná nedá. „Toto nařízení má skončit třetího listopadu, nicméně všichni vidíme, jak to aktuálně je. Situaci budeme samozřejmě sledovat a budeme všechny informovat,“ reaguje šéf malých fotbalistů z krajského města.

Pokud by se blýskalo na lepší časy, což v tuto chvíli zatím nevypadá, tak přinesl Lapeš povzbudivou informaci. „Pozitivní zprávou je, že jsme se s FC Vysočina domluvili, že nám umožní soutěže dohrát. Záležet bude na termínu, od kdy by to bylo možné. Určitě bychom chtěli vše odehrát v listopadu a netahat zápasy do prosince. Je pak možné, že se nějaká liga třeba přesune ze hřiště Na Stoupách na umělou trávu na Rošického ulici, ale zatím nepředbíhejme. To bude vše předmětem dalšího jednání,“ podotkl Ondřej Lapeš.

V nejsledovanější první lize už mohlo být po devátém kole o titulu jasno. Ale vedoucí Starlet před týdnem odmítl dvě kola před koncem získat podruhé v historii vítězný pohár. Čáru přes rozpočet mu udělal RC Maňana, který po parádním výkonu porazil lídra 8:4, a dal ještě naději na první místo SEDMÍK – Some Jihlava. Druhý celek tabulky po těsné výhře nad Strejky 9:8 ztrácí už jen tři body. Teoretickou šanci vyhrát elitní ligu má i druhý ABUS Gastro.

Na opačném pólu tabulky je jasno o jednom sestupujícím. Tím jsou beznadějně poslední Ježci. Ale kdo je bude o patro níž následovat, je ve hvězdách. Namočení jsou Litrpůl, Strejkové, R.U.M., Hranatá Koule a trochu bát by se překvapivě mohl i FK Klasici, kterému patří až sedmé místo!

Jak ale vše dopadne, se neví. „Zbývající dvě kola věští ještě mnoho možných zápletek jak v boji o titul, i o záchranu. Ovšem největší otázkou po opatřeních vlády je, zda se nejen tato soutěž stihne ještě letos dohrát,“ uzavírá Lapeš, který je zároveň hráčem Starletu, a moc rád by si po dvanácti letech sáhl na vítězný pohár. Dohraje se však liga a bude mít tu možnost?