Výběr žáků ZŠ Evžena Rošického už zkušenosti z vrcholného turnaje této akce má. Loni skončil v minifotbale, který se hraje na polovinu hřiště se šesti hráči a gólmanem, pátý. „Letos se budeme snažit dopadnout co nejlépe, skončit na medailových pozicích,“ říká jeden z tahounů jihlavského chlapeckého týmu Martin Fila (na snímku).

Ten začínal s fotbalem ve Stonařově, odkud si ho v sedmi letech „vytáhl“ FC Vysočina Jihlava, kde nastupuje v ligových soutěžích za týmy U14 a U15. „Martin patří k nejlepším hráčům, absolvoval všechna kola. Je to takový tahoun, bojovník a srdcař, který hráče kolem sebe nepoblázní mluvením, ale svým výkonem. Nevypustí nic, a každopádně je dobré mít takového hráče v týmu, hlavně když se nedaří. On to dokáže podržet a zvednout,“ popisuje trenér a učitel v jedné osobě Pavel Tvarůžek svého svěřence.

Martin Fila si svými skvělými výkony také říká o reprezentační dres! Momentálně je v širším kádru U15. „Mým cílem je dostat se do toho základního. A v budoucnu bych se chtěl podívat třeba někam do zahraničí,“ sní Martin Fila, který vzhlíží k opoře madridského Realu Sergiu Ramosovi. „To je můj vzor,“ prohodí šikovný fotbalista.

Ten ve velkém fotbale plní právě roli defenzivního hráče, hraje ve stoperské dvojici, nebo na beku, ale v minifotbale má jiné úkoly! Na polovičním hřišti v lize základních škol se Martin převtěluje do ofenzivního „plejera“. Zavzpomíná si tak na své začátky. „Když jsem přišel do Jihlavy, hrával jsem v útoku, ale pak mě trenér vyzkoušel na stoperovi a řekl, že mi to tam jde, a už jsem tam zůstal. Ale na tom malém hřišti útočím a užívám si to. Hodně mě to baví. Minifotbal je příjemným zpestřením,“ libuje si.

Cesta do kroměřížského finále prý ale nebyla vůbec jednoduchá. Vítězství v okrskovém, okresním a krajském kole se od jeho týmu čekala, ale v kvalifikačním turnaji před vrcholnou akcí to byly nervy. „Byli tam velmi kvalitní soupeři, zvláště pak Pardubice, s těmi jsme se o postup rvali až do konce. Nakonec rozhodly poslední minuty, v nich jsme dali tři góly,“ doplňuje žák ZŠ Evžena Rošického, který si pro další studium vybere Střední školu průmyslovou. „Chtěl bych jít na obor IT,“ má jasno Martin Fila.

Ten bude moci v Kroměříži fandit i svým spolužákyním, které si také zahrají finálový turnaj! „Jsem rád, že se nám povedlo poporvé postoupit i s dívkami. Domů si chceme odvézt alespoň jednu medaili,“ přeje si Pavel Tvarůžek, který je rád, že Sportovní liga základních škol nabízí jedinečnou konfrontaci. „Soutěžení baví všechny děti, je dobře, že něco takového je. Chtěl bych také poděkovat Základní škole Evžena Rošického a klubu FC Vysočina Jihlava, že nám umožňují účastnit se těchto sportovních soutěží a vychází nám vstříc. Je to i jejich úspěch,“ dodává Tvarůžek.