V plánu to prý nebylo! „Těžko se to odhaduje, protože člověk se s těmi soupeři nesetkává, nezná je, neví, jestli přijedou špičkoví závodníci, nebo outsideři. Ale věřil jsem, že by jedna mohla být, takový skrytý cíl, a dopadlo to o kus líp,“ prozradil úspěšný český závodník, který jinak závodí za OK Jihlava.

Poprvé v historii byl veteránský světový šampionát v lyžařském orientačním běhu součástí Winter World Maters Games, které se konají jednou za pět let, a tak si Venhoda užil velikou akci se vším všudy. A hlavní je, že se neztratil v konkurenci dalších dvě stě padesáti závodníků z takřka třiceti zemí celého světa. „Nejexotičtějším účastníkem byl jeden Egypťan, tradičně silné obsazení mělo Finsko a Rusko. Centrum celých her bylo v Innsbrucku, běžecké disciplíny se konaly v nedalekém Seefeldu,“ nastiňuje Venhoda.

Tisková konference HC Dukla Jihlava k příležitosti nedávného oznámení podpisu smluv s trenéry A-týmu.
OBRAZEM: Ščerban trenéry připravil na nelehké období. Ti výzvu přijali

Hned v úvodním závodě, ve sprintu, ukázal skvělou formu. „Ten vyšel perfektně. Sice jsem ho nejel absolutně čistě, na začátku jsem udělal nějakou chybku, ale zbytek závodu to jelo, jak má, to byl výborný závod,“ těšilo Milana Venhodu, že si doběhl pro druhé místo. Rychlejší byl jen Rus Eduar Khrennikov, který ho prý po doběhu chválil. „Je to excelentní závodník, který jezdí dvacet let ve světové špičce. My jsme se spolu bavili po závodě a on říkal, že byl překvapený, jak malý odstup mezi námi byl. On si je vědom svých kvalit, takže z toho pohledu to beru jako ocenění mého výkonu,“ doplnil český závodník.

Další bronz

Ale tím jeho medailové vystoupení nekončilo. Dva dny nato skončil v klasickém závodě třetí. „Tratě byly velmi náročné. Stopy často vedly prudkými úvozy, ve kterých bylo místy velké množství sněhu, a někde naopak téměř žádný. To bylo samozřejmě velmi fyzicky i technicky náročné, zvláště pro starší kategorie. Pro dobrý výsledek byly více než kdy jindy důležité správné volby postupů a jejich plynulá realizace,“ přibližuje bronzový v kategorii M45.

JIhlava B
Těžký úděl juniorky: Odskákala marodku i testování svých opor

Po dalších dvou dnech přidal Venhoda další třetí místo na krátké trati. „Předchozí den a přes noc nasněžilo asi patnáct cm nového sněhu, takže se podmínky v problematických místech o dost zlepšily. Jednalo se o moc hezký závod,“ doplnil jihlavský orientační běžec, který si rakouský šampionát užil a ke dvěma stříbrným z minulosti přidal další tři „placky“. „V poslední době, nebo letech, je to nejhodnotnější a nejcennější výkon,“ shrnul Milan Venhoda.