Je krátce před dvanáctou a do strmého kopce ve Srázné ulice šlape muž na historickém vysokém kole, za ním jsou desítky dalších cyklistů. Pro Josefa Zimovčáka, který zdolal i trať Tour de France, není tento kopec žádný problém a za pár desítek vteřin je na jihlavském náměstí.

Tam zastavuje nejen on, ale i ostatní cyklisté. Usedají na lavičky i schody u morového sloupu, někteří se položí na lehátko, občerstvují se, povídají a užívají si slunného dne. „Až jsem sem vůbec neměl dojet, plánoval jsem otočit to už v Měříně,“ říká jeden z nich.

Zimovčák, který je mnohonásobným mistrem světa, předal primátorovi města Petru Ryškovi i hejtmanu Vítězslavu Schrekovi certifikát a plaketu. „Tady máte Jožku na kole, ať vám připomíná dnešní akci,“ usmál se.

Před odjezdem ještě mezi cyklisty několikrát prošly pracovnice magistrátu nabízející ovoce nebo něco sladkého k snědku. „Já jedu na kole, abych něco shodil, ale tady přiberu,“ smál se jeden z nich sahající po fidorce. Nejen cyklisté, ale i kolemjdoucí ještě mohli přispět do pokladničky na pomoc onkologicky nemocným dětem, a jelo se dál. V Telči měl celý peloton být za hodinu a tři čtvrtě.

Mohlo by vás zajímat: Jahodová horečka na Jihlavsku. Víme, kde jahody nakoupíte nejlevněji

Prodej jahod na Masarykově náměstí v Jihlavě. | Video: Deník/Martin Singr