Hlavní závod měl na programu dvě kola a hned od začátku Pechek udával tempo. „Skupinka největších soupeřů se se mnou držela tak pět kilometrů. Potom tam ještě jeden z nich vlál na gumě, ale podařilo se mi rozhodnout už během prvního okruhu,“ těšilo vítěze v cíli.

Časem 1:27:21 tak vytvořil kněžický rekord. „Jelo se mi dobře. Na trati byly těžké kopce, ale vyhovovalo mi, že závod byl hodně rychlý,“ dodal Pechek.

Výsledky – Předvýběr.CZ Bike Maraton Vysočina 2023
Kategorie Elite (42,195 km): 1. Pechek 1:27:21, 2. Dlouhý 1:29:10, 3. Pruša 1:31:13.
Kategorie Sport (21 km): 1. Dučák 45:26, 2. Oborný 46:26, 3. Leška 46:52.

Nejbližšího pronásledovatele, kterým byl předloňský vítěz Karel Dlouhý, porazil téměř dvě minuty. Ze třetího místa se radoval Jan Pruša, obhájce loňského triumfu Radek Roupec dokončil závod jako pátý.

Na poloviční trati, kterou stejně jako hlavní závod odstartoval předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil, se nejvíce dařilo Marcelu Dučákovi.

Ve vydařené sobotě ale byli spokojení snad všichni, včetně účastníků několika dětských závodů. „Počasí nám tentokrát přálo. Jsme rádi, že jsme mohli vrátit závod do lesů, kam jsme dříve nemohli kvůli kůrovci. Na přání závodníků jsme přesunuli termín ze září, protože se už po prázdninách cítili cyklistikou přesycení,“ uzavřel osmnáctý ročník jeden ze spoluorganizátorů závodu František Boudný.

Ten bohužel musel oznámit smutnou zprávu o další předpokládané akci. Tou měl být o první červencové sobotě tradiční kněžický triatlon. „Kvůli opravám přístupových cest jsme byli nuceni triatlon přeložit na příští rok.“