V sobotu přivítalo závodníky poměrně příjemné počasí, bylo lehce pod pětadvacet stupňů a chvílemi lehce poprchávalo. Po startu plavecké části se někteří závodníci zvolil radši běh, Bohumil Novák coby hlavní rozhodčí je ale rychle napomenul a stejně tak poté kontroloval, aby po cyklistické části nikdo nesundal přilbu dříve, než odloží kolo.

Právě bicykl byl mimochodem důvod, proč byl z výsledků vyškrtnutý druhý v kategorii do 29 let Vítězslav Kučera. Došlo k situaci, na kterou pořadatel závodníka ráno upozornil, totiž že jeho kolo neodpovídá pravidlům a v případě protestu některého ze soupeřů bude z výsledků vyřazen. Více hledět na pravidla bylo třeba, závod byl totiž zařazen do krajského poháru a také byl krajským mistrovstvím jednotlivců.

Krajský titul se vyhlašoval v každé kategorii, nejrychlejším pak byl i celkový vítěz Jaroslav Tuna závodící za Elitavers Jihlava. Jako jeden z mála zvládl trať pod hodinu, přesně za 58:39. „Nejsem plavec, ale měl jsem strašný štěstí, že jsme na kole jeli v sedmičlenné skupince. První se vlastně utavil, my jsme ho dojeli a běh už byl pro mě překvapující, že mi to tak běželo. Do čela jsem šel po kilometru a těch padesát metrů jsem držel až do cíle,“ zhodnotil v cíli vítěz, který se úspěšně účatní i běžeckých závodů.

Závodu se účastnil jihlavský radní i Daniel Škarka (Fórum Jihlava), ovšem v jiné roli, než si představoval. „Narazil jsem si žebra, tak se nemůžu zúčastnit, i když jsem účast plánoval,“ uvedl během odpoledne. Potvrdil zároveň, že se radnice snaží podobné akce podporovat. „Líbí se nám ti, kteří jsou ochotní něco organizovat a já jsem si vědom, že to není úplně jednoduché obzvláště u dětských závodů,“ ocenil.

S prvním víkendovým závodem byl spokojen i hlavní rozhodčí Bohumil Novák. „Vzhledem k podmínkám, kdy probíhá přestavba budovy a pláž není v ideálním stavu, to bylo dobré,“ začal své hodnocení a pokračoval: „Účast byla velice dobrá, tuším že bylo přes osmdesát účastníků. Ale většina z nich byla odjinud, nebyla z Jihlavy a okolí.“

Odhadl, že na nedělním krátkém terénním triatlonu rovněž v jihlavské místní části Pávov bude účast slabší. Závod je totiž fyzicky náročnější a sportující veřejnost si tak radši vybírá sobotní klání. „Účastníků, kteří si troufnou na oba triatlony, bývá tak maximálně patnáct,“ doplnil Novák k tradiční účasti. Také ho těší, že se letošní Pohár triatlonu Běžce Vysočiny, vydařil, účast je vyšší než loni.