Velká zóna pro fanoušky vyrostla před pařížskou radnicí. Na předměstí francouzské metropole dokonce narazíte na plakát s Emilem Zátopkem poutající na výstavu o olympijských šampionech.
Správně se zorientovat v labyrintu pařížského metra a příměstských vlaků RER pomáhají jak symboly olympijských sportovišť se směrovkami ve stanicích, tak dobrovolníci.
Deník v Paříži
Exkluzivní reportáže přímo z Paříže. Co se děje na olympiádě, pod Eiffelovkou, v Českém domě? Začtěte se do všech článků zpravodajů Deníku a podívejte se na fotografie plné emocí. Přehledný seznam najdete ve speciální rubrice ZDE.
Muži a ženy v modrých vestách s velkou růžovou rukavicí a zvednutým ukazovákem jsou všude. Je jich hodně a vždy připraveni najít návštěvníkům Paříže správnou cestu ke své lince. Těch je totiž především na přestupních stanicích opravdu hodně s dlouhými pěšími přesuny. Často je to bludiště. Ale mají v něm i pekárny s luxusními čokoládovými croissanty. Bezpečnost v metru střeží hlídky policistů ověšené zbraněmi.
Nedílnou součástí návštěvy olympijských utkání a závodů jsou bezpečnostní procedury. Média kontroluje ochranka podobně jako na letišti. Voda v litr a půl velké PET lahvi musí zůstat před vchodem, povolená je litrová nádoba. Někde zkoumají i její obsah. Je to opravdu voda ve vaší lahvi? I takové otázky pokládá novinářům ochranka.
Francouzi sledují olympiádu i na mobilech
Na některých místech jsou ale méně přísní. „Byli docela benevolentní, až nás to překvapilo. Na mistrovství světa v plavání v Kataru to bylo daleko horší,“ všiml si Miroslav Knedla, otec českého plavce, který s velkou výpravou z Valašska chodil fandit do úžasné arény La Défense.
Paříž před olympiádou vyluxovala město od bezdomovců, desítky tisíc jich odvezla v autobusech do menších měst. Tam je umístila do nevyužívaných, vybavených bytů. Všech žebráků se ale francouzská metropole nezbavila, jsou vidět v metru i na ulicích.
Nijak to však neubírá na pocitu, že Francouzi se olympiádou baví a užívají si ji. Na mobilech v metru sledují šerm nebo jezdectví, v arénách vytváří výbornou kulisu. „Byli jsme na ragby. Skvělý zážitek. Vstupenky jsme dostali od dcery, jeden stál 125 euro (v přepočtu přes tři tisíce českých korun). Byl to od ní výborný dárek,“ konverzoval v metru s reportérem Deníku francouzský pár z Nantes. „Odkud jste?“ vyzvídá i prodavač potravin, když vidí olympijskou akreditaci. A dává se do řeči. Paříž prostě žije olympiádou.
Jan Braun, reportér Deníku v Paříži
Deník na olympiádě reprezentuje i Jan Braun, který pracuje jako reportér v Krkonoších. S novinařinou začínal v roce 1993 v Trutnově. Z her v Paříži bude přinášet zajímavé reportáže i rozhovory.
Těšit se můžete na vše zajímavé, co se stane pod Eiffelovkou, v Českém domě, ale také na tribunách s českými fanoušky.
Sledujte exkluzivní zpravodajství Deníku z olympijské Paříže!
Lukáš Kaboň, fotoreportér Deníku v Paříži
Zažijte olympiádu očima fotoreportéra Lukáše Kaboně, který bude reprezentovat Deník přímo z centra dění v Paříži! Lukáš působí více než dvanáct let v ostravské redakci Deníku jako fotograf. Nedávno se vrátil z fotbalového Eura, které se konalo v Německu. Nyní bude čtenáře prostřednictvím svých fotografií přenášet do světa českých sportovců, jejich úspěchů a emocí na olympijských hrách. Těšte se na jedinečné reportáže nejen ze sportovišť, ale i z Českého domu a tribun. Nezmeškejte exkluzivní zpravodajství Deníku z olympijské Paříže!