Do Brtnice se v sobotu sjely týmy dobrovolných hasičů z celého okresu Jihlava. „Špička je Nevcehle, Sedlejov, Příseka a Brtnice. O budoucnost hasičů se tam bát nemusíme,“ zhodnotil výsledkovou listinu hlavní rozhodčí Jiří Bláha. Na programu byly dvě soutěže – požární útok CTIF a „branný“ závod.

Na trati požárního útoku závodníci nejprve přeskočili vodní příkop a bariéru, pak se proplazili osmimetrovým tunelem o rozměrech 60 x 80 centimetrů a přeběhli lávku. Nakonec přišlo na řadu stříkání vody do terčů, rozeznávání technických prostředků hasičů a uzlování. „Nejtěžší byl tunel,“ uznal kapitán žákovského družstva z Příseky Vojta Doucha.

Terč pohltil aspoň pět litrů

„Při stříkání na terč musí závodníci z deseti litrů vody v zásobníku nastříkat přesně alespoň pět litrů. Pokud to nesplní, je pak už celkový výsledek špatný,“ poznamenal k důležité pasáži na trati požárního útoku CTIF vedoucí mládeže u dobrovolných hasičů v Brtnici Josef Pisk.

„Je vidět, kdo trénuje a kdo netrénuje. Problémy mají děti na konci trati, když váží uzly a určují technické prostředky. Na některé dolehne psychicky, když se musí ve finiši soustředit na obrázek, ze kterého teprve zjistí, co mají vázat,“ podotkl hlavní rozhodčí Bláha.

Fáborky nebo azimut kolem sjezdovky

„Branný“ závod podle fáborků nebo podle azimutu měl pak šest stanovišť s dovednostními úkoly. „Například se střílí ze vzduchovky nebo leze po laně,“ uvedl za organizátory František Popelář.

Dorostenci měli zdolat členitou trať o délce kolem čtyř kilometrů, kategorie mladších žáků do jedenácti let urazila něco mezi 2,5 a 3 kilometry a starší žáci do patnácti let zápolili na zhruba tříkilometrové trase.

Ta vedla i po brtnické sjezdovce a v okolním lese. „Podle azimutu běží dorostenci, děti se drží fáborků na značené trati,“ doplnil František Popelář. Při střelbě ze vzduchovky se třeba střílelo na vzdálenost deseti metrů na špalíky o velikosti 5 x 7 centimetrů.

Na jiných stanovištích například museli děti a dorostenci zorientovat mapu a určit azimut na nějaký bod podle buzoly, odpovědět na otázku, týkající se požární ochrany, ukázat, že umí vázat uzly, a překonávat vodorovné lano.

To bylo u mladší kategorie třímetrové a u starších kategorií čtyřmetrové. „Dorostenci by správně měli mít lano svislé a čtyři metry na horu. Ale tady v lese ho nebylo kam zavěsit,“ pokrčil rameny vedoucí odborné rady mládeže při okresním svazu hasičů na Jihlavsku František Popelář.

 

Výsledková listina


Kategorie: Dorostenky – družstva

1. Velký BeranovDorostenky – jednotlivkyně

1. Štěpánka ŠtěpánováDorostenci – družstva

1. Pavlov

2. Vysoké StudniceDorostenci – jednotlivci

1. Michal Nováček

2. Petr Muller

3. Vojtěch NovákMládež – mladší – družstva

1. Nevcehle

2. Brtnice

3. SedlejovMládež – starší – družstva

1. Nevcehle

2. Sedlejov

3. Brtnice

4. Vysoké Studnice

5. Příseka

6. Rozseč

7. Střítež

8. Dobronín

9. Velký Beranov

10. Stará Říše