Touha uspořádat závody po měsících bez zápolení byla ohromná. Tým OK Jihlava neodradily ani podmínky, které kvůli pandemické situaci stále nejsou optimální. Výjimku od Ministerstva zdravotnictví ale dostaly. „Testování všech závodníků i pořadatelů těsně před závody, kontrola vstupu do centra závodu nebo zamezení vstupu diváků. I z těchto důvodů muselo dojít k omezení účasti jenom na vybrané kategorie dorostu, juniorů a dospělých a v nich navíc jen na ty nejlepší,“ popisuje jeden z členů OK Jihlava Milan Venhoda.

Ale když se táhne za jeden provaz, jde takřka všechno. „Jak vědí zasvěcení, bylo to extrémně náročné a komplikované. Ale díky úsilí všech, kteří přispěli menším či větším dílem, se to povedlo. Závodníci odjížděli velmi spokojeni a ohlasy byly jen pozitivní. Po sportovní stránce proběhlo vše na velmi vysoké úrovni,“ libuje si.

Eduard Kubelík má za sebou náročná soustředění.
Na Tenerife to bylo na profi úrovni, ale měl jsem toho dost, přiznal Kubelík

Sobotní sprint postavil Jan Čech a zavedl závodníky do třech zcela odlišných oblastí: centrum města, lesopark Heulos a nakonec areál ZOO. Z triumfu se radovali šumperští běžci. Mužům vládl favorizovaný Vojtěch Král, ženám jeho oddílová kolegyně Tereza Janošíková.

Jihlavští závodníci v sobotu nestartovali. „Z pozice hlavního rozhodčího jsem jim start zakázal, neboť by to vzhledem ke znalosti domácího terénu nebylo férové,“ odůvodnil Venhoda.

Nedělní krátkou trať připravil na Čeřínku Jaroslav Zeman a přestože někteří reprezentanti absentovali, jelikož se chystají na blížící se mistrovství Evropy, byl to náročný a povedený závod. Líbit se musel nejvíce vítěznému Tomáši Křivdovi z Chocně a brněnské Adéle Indrákové, která také vyhrála.

Až v neděli mohli startovat jihlavští závodníci. „Tam již výhoda znalosti terénu nebyla, takže startovala vybraná čtveřice naši dorostenců. Z nich si nejlépe vedl Matěj Vítek, který ve své kategorii doběhl na výborném třináctém místě. Solidní je i dvacáté místo Vojty Oranyho,“ doplnil Milan Venhoda.