Smělý vstup Glads do nejvyšší soutěže je velkým tématem aktuálního dění v českém americkém fotbale. Takřka každého překvapuje, s jakým entuziasmem a suverénním herním projevem nováček naskočil do nejvyšší soutěže.

Přitom Gladiátoři v posledních třech sezonách vždy vyhráli základní část své soutěže. A v nich byli poraženi jen jedinkrát z dvaceti odehraných střetnutí!

S aktuálními dalšími třemi vítězstvími jsou tak fotbalisté z Vysočiny vskutku unikátním zjevením v českých soutěžích. „Naší velkou výhodou je, že stále máme v kádru první generaci hráčů klubu. Kluky z regionu, ať už jsou z Chotěboře, Havlíčkova Brodu nebo Jihlavy,“ nabízí svůj pohled na mimořádnou sérii trenér a spoluautor „vysočinského zázraku“ Ondřej Paulus. „Ti kluci nikdy americký fotbal nehráli. Ale ta hra je chytla, zůstali u ní, a průběžně se zlepšují.“

Naladěni na vítěznou vlnu naskočili také do Paddock ligy a ve své vítězné sérii dále pokračují. „Na naši hru nejsou protivníci zvyklí. My sázíme na mladé běhavé hráče, zatímco soupeři mají v týmech spíše hřmotnější postavy, tudíž jsou méně pohybliví,“ všiml si Paulus.

A když se letos potkali s formou i rychlonozí mladíci, museli se před Gladiators sklonit například i dvojnásobní vicemistři republiky z Ostravy. „Máme několik velmi dobrých receiverů (útočných běžců – pozn. aut.), kteří jsou schopni zachytit a proměnit přihrávku, v tomto jsme pro soupeře nepříjemní. Navíc velmi dobře umí proběhnout i (quarterback) Reginald Langford, proto se nám v útoku zatím hodně daří,“ vysvětluje jeden z nejvíce bodujících hráčů Vysočiny David Calta.

Historické zápasy Vysočina Gladiators

Na herním projevu nováčka je však překvapující a obdivuhodné, že v každém z letošních duelů se dokázal vypořádat s jinou herní realitou. V prvním kole otáčel takřka ztracený zápas, ve druhém zaskočil favorita a svůj získaný náskok bojovností dokázal i pod velkým tlakem uhájit. A naposledy, už jako nesporný favorit duelu, svoji úlohu zvládl skvělým taktickým výkonem. „Ale stále máme na čem pracovat,“ uvědomuje si Paulus. „Nemáme tolik zkušeností, proto děláme chyby, které chceme postupně odstraňovat.“

Jistý posun naznačil právě poslední duel s Brno Alligators. Glads konečně výborně zapracovali v defenzivní činnosti a soupeři dovolili jediný touchdown.

Navíc za již v podstatě rozhodnutého stavu. „Obrana se opravdu zlepšuje,“ kvituje i kouč. „Ale přiznejme si, že útok Alligators nemá takovou kvalitu. Oni nemají amerického quarterbacka, což byl jejich velký handicap. Ale i můj kolega Gerhard Hochreiter, který má na starost právě obranu, tvrdí, že naši defense hráči konečně dělají, co mají.“

Úspěšné výsledky zvedají sebevědomí hráčů i radost ze hry. „Konečně můžeme být spokojeni s naší defense, všichni jsme si zápas moc užívali,“ uvedl například v rozhovoru pro televizi linebacker Glads Petr Kratochvíl.

Kromě soudržnosti týmu, jeho takřka rodinné pohodě a nespornému talentu hráčů v kádru, se daří Gladiátorům i na manažerském poli.

Před dvěma lety se povedl příchod defenzivního beka Joshua Purdieho, letos skvěle vyšla dohoda s quarterbackem Reginaldem Langfordem. „On je nejenom zkušený hráč, ale opravdový lídr mužstva,“ vyzdvihuje svoji ofenzivní hvězdu Paulus. „Regi má neskutečný talent. Hru si v podstatě řídí sám, spoluhráči mu bezvýhradně věří.“

Gladiátoři mají sezonu skvěle rozehranou. Přestože liga není ještě ani ve své polovině, předsezonní cíl – postup do play-off – se nezdá být nereálným, natož pak troufalým.

Je však nutné rovněž připomenout, že po skvělých základních částech se Gladiátorům podařilo dotáhnout tažení sezonou k zisku trofeje pouze v jednom případě.Před třemi lety získali Iron Bowl proti Třinec Sharks.

V následujících Bronze Bowlu i Silver Bowlu se radoval soupeř – znovu neoblíbení Přerov Mammoths, vloni pak Ústí nad Labem Blades.

Letošní případná účast v Czech Bowlu by byla skvělým završením vzestupu jednoho skromného malého klubu z Vysočiny. I kdyby měla znovu skončit nezdarem. Gladiátoři si svůj velký sen totiž už dávno splnili.