Stejně jako loni se česká posádka Martin Prokop – Viktor Chytka postaví na start nejnáročnější dálkové automobilové soutěže světa s vozem Ford Raptor RS Cross-Country. O zázemí se pak postará Benzina Orlen Team. „Mám velkou radost, že se nám s podporou značek Benzina a Orlen podařilo domluvit spolupráci a připravit vůz a celý tým pro Rallye Dakar 2021,“ tvrdí Martin Prokop.

Ten přiznal, že prapodivný pandemický rok ho dlouho nechával v nejistotě. „Situace se letos nevyvíjela nijak příznivě, o to víc si partnerství se značkami vážím. Jejich silné finanční zázemí nám dává v této nelehké době tolik potřebnou stabilitu a prostor pro plnění našich cílů,“ ilustruje nelehkou situaci Prokop.

Přesto je z jeho slov cítit opatrnost. Dílem je to i po loňských zkušenostech, kdy se musel spokojit s dvanáctým místem, dílem kvůli menší jezdecké praxi. „S ambicemi se držíme při zemi, protože jsme letos kvůli koronaviru téměř vůbec nezávodili. Na druhou stranu mi pauza paradoxně přišla vhod v tom, že jsem se dal fyzicky dohromady a na soutěžení se teď víc těším, což mi hodně pomáhá,“ usmívá se Prokop.

Pochopitelně měl jeho tým i více času na doladění vozu. „Na autě se nám podařilo uskutečnit řadu zásadních změn, které nám umožní dosahovat citelně vyšších rychlostí na rychlých úsecích, kde jsme loni ztráceli. V každém případě pojedeme s plným nasazením tak, abychom potěšili naše fanoušky a v cíli mohli slavit co nejlepší výsledek.“

Dakar se pojede v Saúdské Arábii podruhé a český tým do něj odstartuje s číslem 312. „Má dojít k celé řadě změn. Loňský ročník byl trochu rozpačitý. Sice bylo hezké závodit v dunách, ale přejezdy byly na sekce dlouhé a některé pasáže byly zbytečně moc rychlé. Trať se bude od loňského ročníku zásadně lišit. Pořadatelé slibují střídání technicky náročných a rychlých úseků, jízdu v dunách i po tvrdém povrchu,“ objasňuje itinerář Prokop.

Letošní Dakar odstartuje v neděli 3. ledna na pobřeží Rudého moře v saúdskoarabské Džiddě a v cíli, který je totožný se startem, budou účastníci očekáváni po 11 etapách v pátek 15. ledna. Součástí itineráře bude mimo jiné dvoudenní maratonská etapa, kterou musí posádky absolvovat bez pomoci svých týmů.