„Tento způsob sezony zdá se mi poněkud nešťastným," mohl by jihlavský jezdec Martin Prokop v klidu parafrázovat slavný Vančurův citát. V polovině léta nedokončil Finskou rallye, na konci srpna exceloval v Německu, aby po šestitýdenní pauze znovu předčasně skončil i ve Francii.

K soutěži v zemi galského kohouta, té nejmladší v kalendáři světového šampionátu, Martin Prokop nikdy sympatie nechoval. A po uplynulém víkendu svůj názor asi jen těžko změní. V rozporuplné sezoně ho totiž znovu zradila technika, a tak bylo uprostřed třetí etapy jasné, že svoje bodové konto nerozšíří.

Kuloáry se nejdříve nesla zpráva: „Prokop skončil kvůli havárii." Ta byla naštěstí později dementována. Prokop svou fiestu kvůli poruše na řízení raději odstavil sám. Stalo se tak v sedmnácté rychlostní zkoušce. V té době figuroval na deváté pozici s poměrně výraznou ztrátou na osmého Mikkelsena, a naopak solidním náskokem na desátého Kubicu, Poláka, který měl všechny předpoklady zazářit ve formuli 1. „V těchto podmínkách si jízdu nejde moc užít. V rychlých zatáčkách auto ztrácí trakci, což není příjemné. Jsem šťastný, že jsem v cíli," uvedl po dojezdu.

To ještě nevěděl, že brzy přijde konec. „Naštěstí jsem odstavil auto, když jsem jel asi na třetí stupeň. Nebylo to ve velké rychlosti," oddechl si se svým navigátorem Michalem Ernstem.

Rozporuplné pocity v neoblíbeném závodě měl již po první etapě, kterou zhodnotil slovy: „Nezačali nejhůř a neztráceli příliš na pomalejší tovární jezdce, ale na začátku dlouhé erzety v dopolední sekci jsme měli dvě veliké krizovky, které se podepsaly nejen na výsledku v této zkoušce, ale zejména na mém sebevědomí v dalším průběhu dne. Jednou nás vrátila zpět na trať svodidla, podruhé jsme divoce dobrzďovali do odbočení. Do tempa jsme se dostali až v poslední odpolední rychlostce."

Už tehdy však měl ztrátu na šestého Rusa Novikova něco přes minutu. Prokop tak po Finské rallye podruhé nebodoval, v Austrálii nedávno kvůli logistické a ekonomické náročnosti absentoval.

Ve Francii se s bohatou kariérou v rallye loučil devítinásobný mistr světa Sébastian Loeb. Cíl v rodném Haguenau však rovněž nespatřil. Žezlo a korunu krále tak symbolicky předal devětatřicetiletý jezdec svému mladšímu krajanovi Ogierovi.

Mistrovství světa v rallye pokračuje závodem v Katalánsku za necelé tři týdny.