Jihlavský pilot Martin Prokop si po smolném prologu ve druhé etapě výrazně polepšil a z páté desítky se katapultoval do té druhé. Druhý jezdec týmu MP-Sports Tomáš Ouředníček je po dvou závodních dnech na 28. pozici.

Obě posádky MP-Sports mrzelo, že ztratily na mezipřistání v Madridu při cestě do Limy osm hodin, které mohly věnovat testování svých speciálů Ford Raptor. „Snad jsme si tím vybrali smůlu,“ doufal Martin Prokop.

Jenže tomu tak rozhodně nebylo. Jeho vůz se startovním číslem 305 začala stávkovat hned po úvodních pár stovkách metrů prologu z Limy do Piska (84 km). „Dakar pro nás nezačal příliš dobře, když se nám hned po prvním kilometru zastavilo auto a následně ještě dvakrát. Když se toto stalo počtvrté, nepomohl ani reset elektroniky, a tak jsme se museli spojit s týmem a po satelitním telefonu na dálku řešit, čím by to mohlo být,“ kroutil po dojezdu do cíle jihlavský jezdec.

„Nakonec zafungovala finta propojení drátů a motor opět naskočil, nicméně celá akce trvala nekonečně dlouho a dohromady jsme ztratili přibližně osmnáct minut. Závod tak pro nás nezačal nejlépe, ale věřím, že tato ztráta nebude znamenat v celkovém hodnocení příliš. Bohužel nás zradila součástka za deset korun, ale to se tak občas stává,“ smířil se s úvodní peripetií.

To druhá etapa byla již jiná káva, Prokop s navigátorem Janem Tománkem se začali posouvat vpřed. „Už v pondělí jsme cítili, že Shrek doslova letěl a nás s Jendou to v kabině doslova bavilo,“ dodal Prokop, který je průběžně osmnáctý.
To Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem měli po loňském martýriu důvod ke spokojenosti. V prologu ztratili na „letícího“ Katařana Nassira Al-Attiyaha deset minut a zabydlel se na osmnácté příčce.

„Musím přiznat, že jsem měl z první etapy veliký respekt a jsem rád, že jsem byl v parádním čase a bez problémů v cíli. Dával jsem si za cíl, aby mne za mnou startující Peugeot dojel až někde kolem poloviny etapy, ale nakonec se celou dobu přede mne vůbec nedostal, čímž ze mě všechno spadlo. Neudělali jsme žádnou navigační chybu a v druhé polovině etapy se ještě pořádně tahali o pořadí na trati s několika auty,“ usmíval se pilot z Velkého Meziříčí Tomáš Ouředníček.

Ve včerejší etapě do San Juanu de Marcona (celkem 553 km, z toho 342 km soutěžních) si však pohoršil o deset příček a momentálně mu patří 28. příčka. V ní měli potíže i dosavadní lídr Al-Attiyah a Frabcouz Stéphane Peterhansel, a tak se pořadí změnilo. Etapu vyhrál další Francouz Sébastian Loëb, do vedení se pak dostal s toyotou Jihoafričan Giniel de Villiers, který na Dakaru vyhrál už před deseti lety s Volkswagenem. Prokop na něj ztrácí 26 a půl minuty.

Dnes je na programu bez mála osmisetkilometrová etapa ze San Juanu de Marcona do Arequipy.