Po víkendovém domácím nezdaru s GBA Europe (62:86) je jasné, že prvoligoví basketbalisté z Jihlavy ještě musí v posledním kole nadstavbové skupiny o 7. až 12. místo zabrat. „Ale my jsme si to mysleli, že se stejně rozhodne v tom posledním utkání v Plni,“ říká trenér BC Vysočina Petr Pešout před poslední páteční prověrkou, která začíná v 19 hodin.

Doma je porazili

Jeho tým je v tabulce čtvrtý, Západočeši na něj ztrácí jen bod. A tak půjde o to, jestli se po zítřku postavení změní. „Doufejme, že se nám podaří zabojovat a minimálně to udržíme,“ přeje si kouč, který má i jasný důvod.

I tak to ale možná vnímá Plzeň. Soupeř, který je před svými fanoušky hodně nepříjemný. „Oni jsou doma velmi silní. Mají výborného rozehrávače Honomichla, na křídle jsou výborní David a März, pak mají obrovské borce pod košem,“ ví Pešout, na koho si musí dát jeho svěřenci pozor. „Ale my jsme se doma přesvědčili, že se porazit dají. Doufám, že ten výkon zopakujeme a bude to stačit,“ vzpomíná na tři týdny staré vítězství 88:67.

Jihlavští si navíc mohou „dovolit“ i prohrát, a to dokonce o 20 bodů! I v případě takové porážky by totiž svou pozici v tabulce udrželi. „Ale takový rozdíl v basketbale nic neznamená. Sice jsme schopni s tímto padákem trochu kalkulovat, ale já jsem přesvědčený, že tam můžeme vyhrát,“ nastiňuje trenér basketbalistů.

V takovém případě by šel jeho tým v play-off na Olomouc. „Kluci v kabině říkali, že by si chtěli zopakovat loňskou cestu. Nejdřív Olomouc, pak Zlín, a ve finále se prý uvidí,“ usmívá se kouč. „Nabízí se stejný scénář jako minulý rok, to by bylo zajímavé. Kluci chtějí Olomouc, i já se k ni přikláním,“ dodává Pešout.

Sezona je úspěšná

Případnou neúspěšnou tečku nadstavby by prý neřešil. „My jsme rádi, že jsme navázali na tu loňskou úspěšnou sezonu. Postup do play-off je úspěch, o to větší, že hrajeme bez pendlů. Takže my tuto sezonu už teď hodnotíme pozitivně a kladně. Každopádně, ať to dopadne jakkoliv a my půjdeme na Jindřichův Hradec nebo Olomouc, tak diváci v Jihlavě uvidí velmi dobrý basketbal,“ je přesvědčený.

Pešout ale i tak doufá, že v pátek bude mít k dispozici co nejnabitější kádr. „Uvidíme co Strážnický a Číha. Snad udělají vše pro to, aby do Plzně přijeli,“ přeje si. Počítat ale nemůže s Jiřím Bubákem, který se těsně před play-off vrátil zpět do Žďáru nad Sázavou. Ten si ho stáhl v tísni, když se v závěru II. ligy potřeboval vyhnout nepříjemným starostem se záchranou. „Je to pro nás velká ztráta a velká škoda. Jirkovi to prvoligové play-off prostě není souzené,“ jen pokrčil rameny Petr Pešout.