Třiatřicetiletá Martina Sáblíková se v Heerenveenu dostala poprvé pod čtyři minuty. Ještě lepší čas však dosáhly kromě vítězky i druhá Antoinette de Jongová a třetí Joy Beuneová. „Čtvrté místo vždycky zamrzí. Bylo to rychlejší než minulý týden (závod na ME ve víceboji – pozn. aut.). Holky jely super a mně chyběl kousek,“ zhodnotila závod česká reprezentantka.

O svém osudu měla jasno už po dojetí své rozjížďky, v níž prohrála s De Jongovou. „Ona to rozjela neskutečně rychle, dokonce rychleji než já při světovém rekordu. V tom jsem jí nemohla konkurovat. Jak jela vepředu, tak mě táhla. V posledních kolech už začala vadnout, ale předjet jsem ji nestačila,“ popsala rozjížďku Sáblíková.

A protože už předtím Schoutenová vylepšila svůj osobní rekord (i rekord dráhy celkem), stejně jako Beuneová, medaile tentokráte Češce necinkla. Sáblíkovou od umístění na stupních vítězů dělilo jedenatřicet setin. „Domácí prostředí bylo možná jejich výhodou, ale na to já nekoukám. Ony jely skvěle, mají výbornou formu, jsou dobře připravené. Je jenom na nás ostatních, jestli s tím během následujících závodů něco dokážeme udělat,“ uzavřel Sáblíková.

Druhé závody Světového poháru jsou na programu v Heerenveenu opět o víkendu. Za čtrnáct dní potom letošní rychlobruslařský mikroblok tamtéž uzavře mistrovství světa.