Informovat o tom, že Martina Sáblíková vyhrála v dlouhé distanční disciplíně (tentokrát 3 000 metrů) je snad jako to nošení dříví do lesa. Vítězství v Heerenveenu však jen tak nezapadne, má jubilejní příchuť. Bylo to už čtyřicáté v kariéře žďárské rychlobruslařky ve Světovém poháru. K tomu má ve sbírce ještě jedno v týmové soutěži.

Opět byla suverénní, druhou Nizozemku van der Weijdenovou porazila takřka o dvě sekundy. „Vítězství nebo bedna je vždycky super. Pro mě je krásné zjištění, když jsem už desátý rok ve špičce a i po těch letech soupeřky vědí, že se mnou pořád musí počítat," radovala se v rozhovoru na své webové stránce.

Přiznala však, že před závodem měla mírné obavy. „Dělali tady nový led a nikdo pořádně nevěděl, jak se komu pojede. Zdál se mi trochu měkčí," uvedla. Evidentně jí však seděl, skvělý čas 4:03,50 je toho důkazem.

Jejím dalším startem v Mekce rychlobruslení byla letos oblíbená patnáctistovka. Tentokrát však na stupně vítězů nedosáhla. Trojnásobná olympijská v předposlední rozjížďce prohrála o šest desetin sekundy s třetí Nizozemkou Marrit Leenstraovou, která ji připravila o stupně vítězů. Vystřídala ji rovněž na třetí příčce v hodnocení Světového poháru, v němž mají obě shodně 250 bodů. Sáblíkové to však úsměv nevzalo.

„K bronzu chybělo jen pár desetinek a i na druhé místo byl ten odstup malý. Ale i tak mě těší, že se na patnáctce dokážu držet ve špičce. Jen ten rozběh je pomalejší, i když na něm pracuju," uvedla Sáblíková.

O vítězství se v závěrečné rozjížďce utkaly americké suverénky Heather Richardsonová-Bergsmová a Brittany Boweová, které se střídají na prvních dvou místech. Tentokrát vyhrála Richardsonová-Bergsmová a po čtyřech závodech má v čele celkové klasifikace 360 bodů stejně jako její krajanka.

Sáblíkové se na závěr programu v Heerenveenu nevydařil závod s hromadným startem, v němž zhruba osm kol před koncem v zatáčce upadla a doklouzala do ochranné bariéry. „Škoda toho pádu, v té době jsem byla na třetí pozici," posteskla si.

V závodě s velkou ztrátou pokračovala a dojela poslední dvacátá, jen o příčku lepší byla Nikola Zdráhalová. „To je taková jediná kaňka na celém tom víkendu. Bylo asi osm kol do konce a jel se spurt o body. Dojížděla jsem Rakušanku, ale přišla zatáčka, já do ní vletěla moc rychle a šla jsem. Byla to moje chyba, nikdo jiný než já za to nemohl. Byla jsem hodně naštvaná," řekla Sáblíková, jež v kontaktním závodu spadla poprvé.

Po úniku dvou závodnic zvítězila Japonka Misaki Ošigiriová. O to víc Sáblíkovou, jež je spíše tempařkou než sprinterkou, pád mrzel. „Odjely dvě holky a klidně jsem tam mohla být s nimi. Nedá se nic dělat. Ještě štěstí, že se mi nic nestalo, protože k tomu pádu došlo v poměrně velké rychlosti. Trochu mě bolí záda a ruka, ale ne moc. I proto jsem se zvedla a dojela jsem to," řekla svěřenkyně trenéra Petra Nováka, která se spolu s týmem vydala z Nizozemska na týdenní soustředění do Collalba.