Do Mnichova jel s cílem postoupit na oblíbené dvoustovce z rozběhu, semifinále bylo ale nad jeho síly. Věděl, že nemá ideální formu. Letos maturoval, po skončení halové sezony se soustředil na dokončení středoškolských studií. Atletika šla na několik týdnů přece jen stranou.

Přesto premiéru v Mnichově mezi evropskou elitou nehodnotí negativně. „To, že jsem z rozběhu nepostoupil, pro mě není úplně zklamání. Zhruba sto padesát metrů se mi běželo dobře, v samém závěru jsem ale na soupeře nestačil,“ vrací se Eduard Kubelík k závodu, který běžel ve čtvrtek 18. srpna krátce po poledni.

Ve druhém rozběhu skončil s časem 21.25 sekundy sedmý, tedy mimo postupové příčky. „Byl jsem ze všech na startu dvoustovky nejmladší. Věřím, že příště bude můj výkon lepší,“ dodává.

Loni bral stříbro v běhu na dvě stě metrů na juniorském mistrovství Evropy v Tallinnu, letos si ze startu mezi dospělými odnášel hlavně zkušenosti. „Já jsem rád, že jsem vůbec na šampionátu v Mnichově mohl být a s nejrychlejšími Evropany závodit. Pár soupeřů jsem znal z juniorů, mohl jsem vidět, kde jsou výkonnostně dnes,“ vypráví talentovaný sportovec z Vysočiny, člen klubu Atletika Jihlava.

Více než týden pobytu v Mnichově prožil samozřejmě především se sportem. Do čtvrtka se připravoval na dvoustovku, poté se ještě chystal na páteční štafetu 4 x 100 metrů, kde nakonec zůstal náhradníkem. „Připravoval jsem se s ostatními kluky až do poslední chvíle,“ vrací se k druhé možnosti svého případného startu na mnichovském šampionátu Eduard Kubelík. Nakonec čtveřici Zdeněk Stromšík, Jiří Polák, Jan Jirka a David Kolář pouze fandil.

Štafeta zaběhla čas 39.41 sekundy, v prvním rozběhu skončila šestá a ani ona nepostoupila dál. Po zbytek šampionátu už mohl Eduard Kubelík bez myšlenek na vlastní sportovní povinnosti fandit v hledišti. Především samozřejmě svým krajanům. „Fandit na stadion jsme chodili, když jsme měli volno. Už v prvních dnech mistrovství. Taky jsme si vyzkoušeli tamní koloběžky. Mně se ale asi nejvíc líbí oštěpy. Závody žen i mužů se konaly v posledních dnech, ty jsem si mohl jako divák užít naplno. A samozřejmě i proto, že v nich uspěli členové naší výpravy,“ připomíná atlet z Vysočiny medailové úspěchy Barbory Špotáková a Jakuba Vadlejcha.

S atletickou partou, v níž byli nejen oba zmínění medailisté, byl na velké mezinárodní akci poprvé. Za společně prožitým týdnem v Mnichově se ohlíží vesměs s příjemnými pocity. „Na své první mistrovství Evropy mezi dospělými určitě nezapomenu. Moc super bylo i to, že na stadionu mohli být diváci. Před takhle zaplněnými fandícími tribunami jsem závodil poprvé v životě a je to moc super pocit,“ dodává ve svém ohlédnutí Eduard Kubelík.