Je to jako oáza v poušti. Zatímco se v Evropě i na celém světě ruší jedna cyklistická (potažmo sportovní) akce za druhou, nad závody ve Vysočina Areně ještě ortel nepadl. Jak je to možné? „Poslední zprávy z Mezinárodní cyklistické unie hovoří o tom, že při organizaci závodů se máme řídit nařízením místních samospráv. Stejné zdroje hovoří i o tom, že doposud byly ‚oficiálně‘ zrušeny nebo přesunuty na jiný termín pouze cyklistické akce s plánovaným konáním v březnu či dubnu,“ vysvětluje Němec.

V podzimním vzájemném souboji mezi fotbalisty Velkého Meziříčí (v červeném) a Nového Města na Moravě se na stadionu u Tržiště urodila divoká remíza 3:3.
Dohrát sezonu na sílu? Bezcenné. Připravme se raději na novou, říká kouč Smejkal

Novoměstský event (22. - 24. května) zahajuje celý seriál v olympijské disciplíně cross-country a zatím nenásledoval rozhodnutí dalších organizátorů. Například pořadatelé Světového poháru ve sjezdu ve slovinském Mariboru (plánováno na 2. – 3. května) otevřeně hovoří o tom, že je konání akce v současné situaci nereálné a poohlížejí se po jiném vhodném termínu. Další sjezdový Světový pohár, který se měl konat na chorvatském Lošijnu (9. – 10. května), již pořádání akce dokonce úplně odřekl.

Ilustrační foto.
Unikátní pomoc: rozváží balíčky na kliku, za nákupy lidé zaplatí později

Novoměstští pořadatelé nadále denně monitorují situaci, a to nejen na poli koronaviru. Sledují počínání organizátorů dalších sportovních, kulturních i společenských akcí a přiznávají: „Pravděpodobnost, že závody budou v původním termínu, se každým dnem snižuje. Náš díl populárního závodního seriálu je ale vzdálen více než dva měsíce, můžeme proto stále doufat,“ říká Němec.

Ten si pak uvědomuje světový přesah závodu. „Naše akce má mezinárodní charakter. Je tedy jasné, že unie bude o případných opatřeních rozhodovat tak, aby se akce mohlo zúčastnit co největší množství obvyklých účastníků. Žádnou z národních federací nechce znevýhodnit, proto se bavíme i o náhradních variantách.“

Antonín Salák
Salák: Zdědil jsem po Karlovi skvělý tým, který šlapal

Letošní rok je však vzhledem k srpnové olympiádě v Tokiu specifický. „Nabízí se několik termínů v září či říjnu, které by mohly zapadnout do pozměněné termínovky velmi dobře,“ uzavírá Němec.