Bednář se ale chce vrátit zpět a v silné konkurenci začít znovu sbírat úspěchy. Už v sobotu vyrazí se svými třemi svěřenci do Rakouska, kde je čeká první letošní závod.

Vloni se Tomáš Bednář, specialista na dlouhý triatlon, převážně věnoval trénování. Závodů pár odjel, ale ne tolik, jak bývalo zvykem. „Něco jsem odzávodil, ale je pravda, že se spíš trénovalo. Ta příprava směřovala víc na mé svěřence než na mě. Teď se to trochu zredukovalo a už mám jen ty, které to baví, kteří to berou," říká šéf Tritraining.cz, který má pod svými křídly osm svěřenců.

Jak to půjde, se uvidí

Letos se ale rozhodl, že se zkusí vrátit zpět do formy, která mu nejednou přinesla skvělé umístění mezi evropskou elitou.

„Teď už jsem měl víc času na sebe a rodinu. A díky práci v Motorpalu, ve které jsem spokojený, se můžu věnovat víc sám sobě. Trénuji individuálně, a proto se můžu pokusit vrátit tam, kde jsem byl," komentuje Tomáš Bednář.

Celkem by měl absolvovat jedenáct závodů v rozmezí čtyř a půl měsíce, což je celkem pořádná porce. „Je to tak, aby to vycházelo, že bude jeden dlouhý triatlon za tři týdny, zbytek budou ty kratší, které slouží jako tréninkové," nastiňuje jihlavský triatlonista, který netuší, v jaké formě se nachází. „Koncem dubna jsem byl čtrnáct dnů nemocný, chvilku mi trvalo, než jsem se do toho zpátky dostal. Teď už by to mělo být dobré, uvidíme, jak to půjde," doplňuje.

Být do desítky

Prvním testem bude sobotní závod v rakouském Linzi, kde ho čeká poloviční zátěž v podobě 1,9 km plavání, 90 km na kole a 21 km běhu. „Takhle jsme to naplánovali schválně, aby se nezačínalo hned tím dlouhým. V Linzi, a vlastně na většině závodů, které máme před sebou, jsem ale ještě nebyl, takže to bude velká neznámá a těžko odhadnout, kde se můžu v konečném pořadí pohybovat. Chci si to teď vyzkoušet a třeba příští rok se tam vrátit a zkusit zaútočit na co nejlepší umístění," říká Bednář, který si dal smělý cíl – ve všech závodech skončit do první desítky. „Jenom v Litschau a na Elbě jsem už závodil, tam vím, jak to chodí. A tyhle dva závody by měly být zároveň i vrcholem sezony," doplňuje.

Na své svěřence ale nezanevře. Závody absolvují s ním. „Tak nějak se všichni prostřídají. Nikdy bych neměl jezdit sám," přibližuje trenér a závodník v jedné osobě, který zítra odcestuje společně s Mílou Pišanovou, Alešem Havlem a Václavem Tesařem.

Zazávodit si

A jaké jsou vůbec cíle jeho svěřenců? „Jejich ambice jsou hlavně si to vyzkoušet. Míla bude velká neznámá, protože marodila. Pro Vaška je to první závod, a Aleš měl nehodu na kole, takže také neví, jak na tom je. Hlavní je, aby si zazávodili, jeli naplno a užili si to," dodává Bednář.