Atletický Masters se konal u protinožců na přelomu října a listopadu, kde byli reprezentanti Vysočiny nejúspěšnější v běžeckých disciplínách.

Mistrovský titul tu vybojoval jihlavský závodník Vladimír Srb v půlmaratonu, kde měl téměř pětisethlavou konkurenci a stříbro na deseti kilometrech. Další zlatá medaile se na krku blýskala stejnému závodníku společně s havlíčkobrodským běžcem Jiřím Brychtou v týmovém půlmaratonu. Oba ještě mají stříbro z osmikilometrového týmového krossu.

Nad překážkami cinkla bronzová medaile ve štafetě, ve které měli místo pacovští závodníci Zdeněk Pech a Jiří Burda, který se neztratil ani v technických disciplínách.

„Světového šampionátu se zúčastnilo 4026 atletů z 95 zemí světa, Čechů bylo přihlášeno 42 atletů. Z kraje Vysočina nás startovalo sedm," prozradil běžec z Havlíčkova Brodu Jiří Brychta.

Ten si pochvaloval prostředí a zázemí, ve kterém atleti závodili. „Hlavní stadión byl umístěný ve sportovním komplexu, který obsahoval plavecký stadion, gymnastickou halu, basketbalovou halu, hřiště na rugby, kriket, golfový areál a náš atletický stadion s modrým tartanem devíti drahami po oválu a 12 drahami na rovinkách a vedle byl i rozcvičovací stadion," popsal Brychta.

Krosové běhy byly v parku v blízkosti stadionu. „V celém areálu poletovali nádherně zbarvení papoušci Lory a Kakadu, kteří nám pokřikovali při závodu přímo nad hlavou," smál se havlíčkobrodský světový šampion.

Jediným nepřítelem v Austrálii bylo pro závodníky úmorné vedro. „Při desetikilometrovém závodu ukazovala rtuť teploměru 37 stupňů a na stadionu, kde se běželo, nebyl na celém ovále kousek stínu. I když pořadatelé zajistili vodu na občerstvení v každém kole, byl závod pro starší ročníky opravdu namáhavý," uznal Brychta.

Nejúspěšnější závod pro vysočinské barvy, tedy půlmaraton, se běžel po cyklostezce podél Labutí řeky. „Závod měl kvůli teplotě start už v půl sedmé ráno a ke konci závodu už stejně bylo pěkné teplo. Trasa byla ale krásná na výhledy, ale výkony poznamenal silný vítr, který byl po celou dobu kolem jezera velmi silný," dodal Brychta.

Výsledky atletů z Vysočiny
Ivana Jíchová (TJ Nové Město na Moravě) – kategorie Ž45: 14. místo na 100m, 12. místo na 400m, 8. místo na 400m překážek.
Zdeněk Pech (TJ Slavoj BANES Pacov) – kategorie M45: 34. místo na 200m, 24. místo na 400m, 10. místo na 400m překážek, 3. místo na 4 x 400m.
Ludvík Toman (TJ Slavoj BANES Pacov) – kategorie M65: 5. místo na 100m překážek, 9. místo na 300m překážek.
Petr Veleba (Spartak Třebíč) – kategorie M45: 5. místo na 110m překážek, 15. místo na 400m překážek.
Jiří Burda (TJ Slavoj BANES Pacov) – kategorie M45: 4. místo skok o tyči, 5. místo v desetiboji a 11. místo skok do dálky, 3. Místo na 4 x 400m.
Vladimír Srb (Běžec Vysočiny) – kategorie M35: 1. místo v půlmaratonu, 3. místo na 10 km, 4. místo na 8km kros, 1. místo tým ČR půlmaraton, 2. místo tým ČR 8km kros.
Jiří Brychta (TJ Nové Město na Moravě) – kategorie M40: 5. místo v půlmaratonu, 6. místo na 10 km, 8. místo na 8km kros, 1. místo tým ČR půlmaraton, 2. místo tým ČR 8km kros.