Jihlavským kuželkářům se podařilo vybojovat v kvalitní konkurenci česko-slovenské Interligy čtvrté místo. Mezi českými celky skončili Jihlavané jako druzí a vybojovali stříbrné medaile. V historicky prvním ročníku mezinárodní soutěže si hráči KK PSJ Jihlava zároveň zajistili účast na Evropském poháru v německém Hirschau. „Jsme rádi, že jsme dokázali navázat na medailové úspěchy klubu z minulého desetiletí,“ netají spokojenost vedoucí týmu a jeden z hráčů Tomáš Valík.

Jihlavští kuželkáři mají za sebou turbulentní období. Po zisku mistrovské trofeje v roce 2009 se úspěšný tým rozpadl a KK PSJ dokonce sestoupil do druhé ligy. Po předloňském návratu mezi elitu si ale hned vybojoval účast v Interlize, ve které dosáhl na jeden z největších úspěchů klubu ve své historii. Navíc v roce dvacetiletého výročí činnosti.

Máte za sebou první ročník Interligy. Jaký byl? Splnil Vaše sportovní očekávání?
Byla to výborná soutěž. Zřízení Interligy s sebou přinášelo mnoho otázek a obav, výsledný projekt nakonec předčil veškerá očekávání. Interliga měla skvělou úroveň, všechna družstva mají kvalitu na to, aby vás dokázala porazit, a to jak doma, tak venku. Což se s českou první ligou vůbec nedá srovnávat. Navíc jsme měli možnost utkat se s jedním z nejlepších týmů vůbec, ŽP Šport Podbrezová, kde hrají profesionální hráči včetně několikanásobného mistra světa, srbského reprezentanta Vilmoše Zavarka.

V celkové tabulce jste skončili čtvrtí, v redukovaném českém pořadí druzí. Předpokládám, že s tímto umístěním jste spokojeni.
Samozřejmě že u nás panuje obrovská spokojenost. Do sezony jsme vstupovali s jasným cílem, a to bylo udržení se v soutěži. Povedl se nám však skvěle start do soutěže, kdy jsme posbírali několik bodů na drahách slovenských týmů, díky tomu jsme se od začátku pohybovali na vyšších místech tabulky. A nakonec i přes naše zaváhání v klíčovém zápase s Luhačovicemi se nám podařilo udržet druhé, respektive čtvrté místo.

Možná budu trošku zbytečně rýpavý, ale na lepší příčku letos ještě nebylo?
Proč to nepřiznat, skončit výš možné bylo. Tabulka byla velmi vyrovnaná a o celkovém třetím místě se rozhodovalo až v posledním kole. Kdybychom vyhráli, mohli jsme být třetí. Na druhou stranu ale musím dodat, že jsme v posledním kole prohráli zaslouženě. Jenže shodou okolností neuspěli ani naši soupeři, takže se nám podařilo postavení udržet. Když to shrnu, chyběl malý kousek a mohli jsme být výš. Ale chyběl ještě menší, a mohli jsme být „až“ třetí v Česku a pátí v Interlize.

Vybojovali jste si také účast v Evropském poháru v Německu, čímž jste si dali velmi milý dárek ke dvacátému výročí klubu. Kam letošní sezonu řadíte? Mezi nejúspěšnější v historii?
O největší úspěch v celé historii klubu se asi nejedná. Ten největší přišel v sezoně 2008/09, kdy A tým mužů vybojoval titul mistra ČR.

Poté však přišel propad výkonnosti.
Ano. Klíčoví hráči odešli do zahraničních klubů a před námi byla nová etapa budování týmu. Takže po úspěšných letech přišly hubenější roky, které vyústily až v sestup do druhé ligy. Nyní se nám konečně podařilo ustálit sestavu, kostru týmu jsme doplnili mladými hráči, přivedli jsme několik posil, podařilo se nám postoupit do první ligy a hned rok nato do Interligy.

V konečné tabulce byly lepší slovenské celky. Jsou kuželky u našich sousedů na vyšší úrovni?
To je složitá otázka. Oproti Slovensku máme několikrát větší členskou základnu, pokud by se naše reprezentační výběry potkaly na MS, bylo by to velice vyrovnané utkání a troufnu si říct, že dlouhodobě by měli naši hráči navrch. Největší výhodou Slováků však je fakt, že na jejich území fungují poloprofesionální týmy, především již zmíněná Podbrezová. A v tom vidím jejich největší výhodu oproti nám, že dokážou udržet nejlepší slovenské hráče v domácích klubech. U nás takový klub chybí a spousta našich dobrých hráčů hraje v zahraničí. Musím však konstatovat, že se zavedením Interligy se situace začíná měnit. Spousta hráčů vnímá kvalitu a prestiž této soutěže a pro příští sezonu už je známo několik skvělých přestupů ze zahraničí do ČR. A s radostí musím říct, že se jeden povedl i nám.

Prozradíte už nyní, o koho se jedná?
To není žádné tajemství. Po šesti letech strávených v Rakousku se do našeho klubu vrací reprezentant Honza Kotyza.

Na vašem webu si pochvalujete atmosféru a vysoké návštěvy na domácích zápasech. Skutečně je i při kuželkách podpora fanoušků tak důležitá?
Musím hned přiznat, že „vysoká návštěva“ je dosti relativní pojem. Pokud se na nás přijde podívat třicet lidí, je to velká návštěva, pokud jich přijde padesát, je to návštěva obrovská. Ale v interligovém průměru patříme k těm navštěvovanějším družstvům. Většinu fanoušků tvoří hráči klubu, rodinní příslušníci nebo hráči jihlavské amatérské ligy. Všem patří za jejich podporu dík. Na fotbale nepoznáte, jestli vám fandí o dvacet lidí více nebo méně, u nás pocítíme každého člověka. Ale pokud se v naší malé kuželně rozfandí dvacet lidí, je to opravdu znát a hraje se v tom skvěle.

Jaký byl zájem diváků o Interligu obecně? Kde bylo podle vás nejlepší prostředí?
Zájem vzrostl. Především na utkání se slovenskými týmy chodilo více lidí. Před zápasem se hrají hymny obou států, vlají vlajky, bývá i proslov. Zápasy dostaly vyšší formální úroveň a fanouškům se to líbí. Tradičně dobré prostředí bývá v Brně na Husovicích, nebo v Roky-canech. Na utkání Podbrezové v Dobřanech přišlo dokonce dvě stě diváků. Obecně, kam Podbrezová přijela, tam „vyprodávala“.

Před chvílí jste zmínil, že jste A tým doplnili mladými hráči. Jak si vedli vaši další talenti v soutěžích?
Náš tým dorostenců v minulém roce vybojoval titul mistrů ČR a v letošním roce obsadil třetí místo. Oba dva výsledky řadím velmi blízko k úspěchům našeho A týmu mužů.

S jakými cíli půjde KK PSJ Jihlava do další sezony?
Jak už jsem naznačil, spousta týmů přivádí nové posily. V interligových klubech se začínají koncentrovat nejlepší čeští hráči. Na to jsme museli zareagovat i my. A povedlo se nám to, myslím, dokonale. Podařilo se nám udržet všechny klíčové hráče, přichází zmíněný Honza Kotyza, do A týmu přeřadíme talentovaného juniora Ondřeje Matulu, který letos reprezentoval ČR na mistrovství světa, ještě jedna posila je v jednání. Dokázali jsme tedy rozšířit kádr a můžeme lépe pracovat se sestavou v závislosti na formě a zdravotním stavu. Díky šířce kádru můžeme posílit i B tým, který se pokusí vybojovat divizní příslušnost. A aby byl výčet úplný: Posílil i tým žen, do kterého přicházejí dvě nové hráčky, a i ony mohou pomýšlet na vyšší příčky ve druhé lize. S týmem dorostu bychom opět rádi postoupili do finálového turnaje a zabojovali o co nejvyšší příčky.